hava kirliliğinden korunmak için maske 2 - HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNMAK İÇİN MASKE GELİŞTİRİLDİ

hava kirlili için maske

HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNMAK İÇİN MASKE GELİŞTİRİLDİ

Yediden yetmişe hepimizin bildiği gibi artık Dünyamız çok fazla kirlendi. Anadolu’nun en kırsal kesimlerinde dahi bu kirlilik hissedilebiliyor. Termik santraller, egzoz dumanları, ısıtma ve soğutmada kullanılan akışkanlar çevremizi ve soluduğumuz havayı sağlığımıza zararlı bir hale getirdi. Hava kirliliği oluşturan zararlı gazların çoğunu biz insanlar kendi soluduğumuz havaya katıştırdık.Özellikle büyük şehirlerde bu kirlilik gündelik hayatı etkileyecek derecelere ulaşmış durumda. Bu iki temel sebepten kaynaklanıyor, şehir içerisinde insanların yaşadığı, kalabalık yerlerin çevresindeki binalardan ötürü havalanamaması ve buna ilave olarak egzoz dumanları. Yeni Zellandalı bir 0202 isminde bir firma ise bu konuda çalışmalar yürütüyor. İleri teknolojinin sunduğu imkanlarla günlük hayatımızda kullanabileceğimiz konforlu bir maske geliştiriyor. Bu ve bunun gibi maskelere ilerleyen zamanlarda hepimiz ihtiyaç duyacak gibiyiz.

Hava Kirliliği Arttıkça Maske Pazarı Da Genişliyor

Bir çok büyük şehirde, bir çoğu sağlık problemlerinden dolayı olsa da insanlar yüz maskeleri kullanıyorlar. Kalabalık sokaklar, tıklım tıklım metro ve metrobüsler bu ihtiyacı doğuruyor. Bu nedenle aslında bu tür maskelerin pazar payının da artacağı düşünülüyor. Bu yüzden bahsi geçen 0202 gibi özellikle teknolojik yeterlilikleri olan firmalar ve bireysel girişimciler bu konuda da çalışmalar yürütüyor. İşte o maskelerden birisi:

Hava Kirliliğinden Korunmak İçin Başka Maske Yok mu Peki?

Hava kirliliği için kullanılan başka maskeler de var tabi ama diğer maskelerde birkaç eksik taraf var.  Diğer maskeler makyajı bozuyor mesela, bu yüzden kadınların kullanacağı türden değiller. Ayrıca diğer maskelerin çoğu ağız çevrelediği için taze hava yerine sıcak ve ağzımızdan çıkan havayı tekrar solumak zorunda kalıyoruz. Bütün bunların yanında bu diğer maskelerin çoğu tek kullanımlık.  Bu hiç iyi bir durum değil çünkü sürekli para harcamak manasına geliyor. Şeffaf olanlar ise buğulanıyor. Gözlük camları gibi, bu da iyi değil. Yeni geliştirilen maskeyi ön plana çıkaran temel özellikler ise bu gibi problemlerin bulunmaması. Bu maske makyajı bozmuyor, buğulanmıyor ve sürekli serin ve taze havayı soluyabileceğiniz şekilde tasarlanmış.Maskenin marifetleri burada da bitmiyor. Üzerindeki sensörler sayesinde bulunduğunuz ortamın hava kalitesini öğrenebiliyorsunuz. Hatta bir sürü insan bu maskeyi kullanmaya başladığında bu maskelerden alınan verilerle nerenin havası ne kadar kaliteli, bunun datası tutulması planlanıyor.

Mühendis Gündemi Yorumu:

Geldiğimiz şu aşamada, birey olarak hepimizin durup, biraz geriye çekilip bakmamız lazım. Zaman içerisindeki büyük resme odaklanmalıyız. Yıllar önce hiç hava kirliliği diye bir şeyden söz edilir miydi acaba, 40 yaş üstü kişilere sormak lazım. Hatta günümüzde bile hangimizin aklına günün birinde maskeler olmadan nefes alamayacağımız geliyor? Bizim yaşamımızı sürdürebilmemiz için mükemmel şartlara sahip olan dünyamızı ne hale getirdik? Düşünmemiz lazım çünkü şu anki 15-20 yaş kuşağının emeklilik yılları bu maskelere bağımlı hale gelebilir. Tıpkı daha dün bir mahallede bile 3 5 kişide bulunan telefonları şu an her kesin kullandığı gibi, günümüzde sokakta 3 5 kişinin kullandığı maskeleri de her kes kullanmak zorunda kalabilir.

Bu konu hakkında geri dönülmez bir yola gidiyoruz. Bu durumu sadece mühendis olarak değil, şu ana kadar araştırdığımız uzay içerisindeki tek canlılar olarak dert etmemiz lazım.

ENERJİ İLE İLGİLİ YAZILARIMIZI OKUYUN

KAYNAK

Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

 

 

hava kirliliğinden korunmak için maske, hava kirliliği, çevre kirliliği

 

 

1 thought on “HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNMAK İÇİN MASKE GELİŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın