HAFIZA TRANSFERİ - HAFIZA TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HAFIZA TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İki Deniz Salyangozu Arasınada Hafıza Transferi Gerçekleştirildi!

Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Biyologları, iki deniz salyangozo arasında hafıza transferi gerçekleştirdiklerini duyurdular. İşlemi, yapay bir hafıza oluşturup diğer salyangoza RNA ile enjekte ederek yaptıklarını belirttiler.

Bu araştırma, RNA kullanarak kötü anıların yol açtığı travmaların azaltılmasında ve unutulan anıların yeniden hatırlanmasında kullanılabilir.

UCLA fizyoloji ve nörobiyoloji profesörü David Glanzman; “Düşüncelerime göre yakın gelecekte Alzaymır hastalıklarında ve sitres bozukluklarında RNA kullanımına başlayacağız.” diye konuştu. Araştırma 14 Mayıs 2018 de, nörobilim topluluğunun online dergisi olan eNeuro’da yayınlandı.

Hafıza Transferi Nasıl Gerçekleştirildi?
Araştırmacılar, Aplysia adlı deniz salyangozu türü üzerinde deneyle yaptılar. Bu deneylerde, 7 deniz salyangozuna yirmişer dakika arayla elektrik şoku verdiler. Bu işlemi belirli bir süre 24 saatte bir tekrar ettiler. Daha sonra bu salyangozların kuyruk kısmına dokunulduğunda 50 saniyelik bir kasılma gözlemlendi. Diğer taraftan normal salyangozların kuyruğuna dokunulduğunda bu kasılma yalnızca 1 saniye olarak ölçüldü. Bu aşamada deniz salyangozlarına refleks yolu ile öğrenim kazandırılmış oldu.

Daha sonra araştırmacılar bu uyarılmış 7 salyangozdan aldıkları RNA ları uyarılmamış salyangozlara enjekte ettiler. Sonunda bu salyangozların da kuyruklarına dokunulduğunda yaklaşık 40 saniye kasılma olduğu gözlemlendi.

iki deniz salyangozu arasında hafıza transferi gerçekleştirildi
iki deniz salyangozu arasında hafıza transferi gerçekleştirildi

Daha sonra şok verilmiş salyangozlardan ve şok verilmemiş salyangozlardan alınan RNA’lar farklı petri kaplarına eklendi. Aynı zamanda bu petri kaplarından bir kısmına duyu nöronları, bir kısmına da motor nöronlar eklendi. Duyu nöronları şok uygulandığında daha uyarılabilir hale gelir. Bu deneyde de şok uygulanmış salyangozun RNA’sının bulunduğu petri kabındaki duyu nöronlarının daha uyarılabilir hale geldiği gözlemlendi. Fakat motor nöronlarda böyle birşey gözlemlemedi. Kuyruk şokları verilmeyen salyangozların motor nöronlarına bir tepki olmadı.

Sinir bilimine anıların sinapslarda saklandığı uzun süredir düşünülen bir açıklama idi. Fakat yapılan bu deneysel araştırma bu görüşün çok da tutarlı bir görüş olmadığını ortaya koydu. Çünkü eğer anılar sinapslarda saklanmış olsaydı yapılan deney işe yaramayacaktı. Anlaşılan o ki anıların saklanmasında RNA nın da rolü var.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180514151920.htm

Dergi: http://dx.doi.org/10.1523/ENEURO.0038-18.2018

ŞU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 3B YAZICI İLE HASTANIN ÇOK HASSAS BEYİN MODELİ ÜRETİLDİ

 

1 thought on “HAFIZA TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın