güneşe gönderilecek uydu parker 1024x682 - GÜNEŞE GÖNDERİLECEK UYDUNUN KALKANI HAZIR...

2015 Itlay

GÜNEŞE GÖNDERİLECEK UYDUNUN KALKANI HAZIR…

NASA GÜNEŞE GÖNDERECEĞİ PARKER UZAY ARACINA GEREKLİ OLAN ISI KALKANINI TAMAMLANDI

Uzay Mühendisliği Alanında Önemli Bir Dönüm Noktası Olan Güneş Yörüngesine Gönderilecek Uzay Aracı Parker’in Isı Kalkanı Tamamlandı

Güneşe gönderilecek uydu Parker’in hazırlıkları hızla devam ediyor. Bu uydu bu zamana kadar bildiğimiz kadarı ile Güneş’e en çok yaklaşacak olan insan yapımı araç olacak. Öyle ki Güneş’in yüksek sıcaklıktaki yüzeyinin 4 milyon mil yakınına kadar yaklaşacak. Bu bölgeden korona denilen daha iç bölgelerden bilgiler toplayacak. Güneş yörüngesine bir uydu gönderme fikri üzerinde uzun süredir düşünülen bir proje. Parker’in 2018 yılının Ağustos ayında gösterim için hazır olacağı düşünülüyor.Yaklaşık 2.5 metre çapındaki ısı kalkanı Güneş yörüngesine gönderilecek olan Parker’i Güneşin zararlı etkilerinden koruyacak. Bu özel kalkanın oluşturduğu gölgede Parker’in gözleri ve kulakları konumunda olan bilim araçları yanmadan kalabilecek. Uydu güneşe en yakın olduğu konumda sıcaklık yaklaşık 1372 derecelerde olacak. Fakat bu koruyucu kalkanın altında bulunan elektronik cihazlar 29-30 derecelerde tutulmuş olacak.

güneşe gönderilecek uydu parker 300x200 - GÜNEŞE GÖNDERİLECEK UYDUNUN KALKANI HAZIR...
Güneşe gönderilecek uydu parker

Bu ısı kalkanı yaklaşık 11.5 santimetre kalınlığında çok hafif bir köpükle dolduruldu. Bu köpük kısmın yüzde 97 si havadan oluşuyor. Köpük katmanın üst ve alt kısımları çok yüksek sıcaklıklara dayanabilecek karbon katman ile kaplandı. Bu şekilde bir sandeviç yapı oluşturulmuş oldu. Kalkanın güneş ışığını karşılayacak olan yüzeyi, güneşten gelen ışığı ve dolayısı ile ısı enerjisini dışarı yansıtabilmek için özel yapılmış bir beyaz boya ile kaplandı.

Ne İşe Yarayacak?

Uzay araştırmalarının en temel amaçlarından birisi de gezegenimizin nasıl oluştuğu hakkında meraklarımızı gidermek. Bu sebeple özellikle Güneş sistemimiz hakkında dahafazla bilgiye sahip olacağız. Bunun yanında Güneş fırtınalarının nasıl oluştuğu hakkında incelemeler yapılacak. Parker yaklaşık 72.5 kiloğram ağırlığında olacak ve 700000 kilometre gibi bir hızla hareket edecek.

UZAY İLE ALAKALI DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: 

Bir Cevap Yazın