55 güneş enerjisi ve rüzgar enerjisini birleştiren alternatif enerji mühendisliği harikası bayrak 2  - GÜNEŞ VE RÜZGAR; ENERJİ İÇİN MUHTEŞEM BİR İKİLİ

güneş ve rüzgar enerjisi

GÜNEŞ VE RÜZGAR; ENERJİ İÇİN MUHTEŞEM BİR İKİLİ

Bilim insanları rüzgar enerjisini ve güneş enerjisini kullanan bayrakçıklar şeklinde yeni bir tasarım geliştirdiler.

Bu yeni tasarımda fotovoltatik hücreler Güneş ışığıyla elektirik enerjisi üretiyor. Bununla birlikte bayrakçıklıklarda yerleştirilmiş piezoelektirik malzemelerle de rüzgar enerjisinin oluşturduğu basınç değişiklikleri elektirik enerjisine dönüştürülüyor. Bayrakçıklara yerleştirilen güneş panellerinin bir diğer fonksiyonu ise bayrakta dengesizleştirme görevi üstlenmesi. Böylece güneş ve rüzgar enerjisi birbirini tamamlayacak şekilde birlikte çalıştırılıyor.

Manchester Üniversitesin bünyesindeki bir gurup araaştırmacı tarafından yürütülen çalışma rüzgar ve güneş enerjisini birleştiren çok başarılı bir çalışma. Araştırma Applied Energy dergisinde de yer aldı.
Peki Bu Güneş ve Rüzgar Enerjisini Birleştiren Bayraklar Nerelerde Kullanılacak

Bu bayrakçıkların genel olarak akıllı şehirler için oluşturulan altyapılarda kullanılması amaçlanıyor. Bu tür şehirlerde belirli noktalarda şehre ait veriler toplamak amacıyla sensörler yerleştirilir. Sıcaklık, nem, hava kirliliği gibi ölçümlerde bulunan bu tür sensörler geliştirilen yeni bayrakçıklarla beslenebilir.

Çalışmanın amaçlarından birisi de kararlı bir alternatif enerji kaynağı üretmek. “Kur ve unut“ diye tabir edilen bir düşünce üzerine yapılan araştırmada uzun süre arıza çıkarmadan bayrakçıklar çalışacak şekilde tasarlandı. Bu özelliğinden dolayı da akıllı şehirler için tercih edilebilir bir özelliğe sahip.

Çalışmanın yazarlarından olan Doktor Andrea Cioncolini rüzgar ve güneş enerjilerinin aslında mükemmel bir ikili olduğunu söyledi. Rüzgarlı havaların genellikle kapalı ve güneş ışığının az olduğu havalar olduğunu, güneşli havaların ise rüzgarsız ve sakin olduğunu, bu yüzden bu ikilinin birbirini tamamladığını ve stabil bir enerji üretimi için uygun olduklarını söyledi.

55 güneş enerjisi ve rüzgar enerjisini birleştiren alternatif enerji mühendisliği harikası bayrak 300x136 - GÜNEŞ VE RÜZGAR; ENERJİ İÇİN MUHTEŞEM BİR İKİLİ
güneş ve rüzgar enerjisini birleştiren proje

Araştırma ekibi bu yeni tasarımlı alternatif enerji mühendisliği açısından harika örnek olan bayraklarının çalışıp çalışmadığını test etti. Testte yüksek hızlı video görüntüleme kameraları kullandı. Geliştirilen bayrakçıklar çok çeşitli ışık ve rüzgar şartlarında test edildi. Doğaya uygun çalışma denemelerinde her bir bayrakçık 3-4 mili Watt civarında elektirik enerjisi üretti. Bu miktarın ise bahsi geçen sensör ve devreleri çalıştırmak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Çalışmanın ortak yazarlarından olan Doktor Mustafa Nabawy ise bu sistemlerin bir mikro Watt ila bir mili Watt arasında enerjiile çalışan sensör ve elektronikler için uygun olduğunu ekledi. Yeni yöntemin Aviyonik, kara ve deniz sistemleri üzerindeki şehirden uzak yerlerde pretik çözümler sağlayacağını belirtti. Daha sonra mobil cihazlar için ekonomik enerji üretebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ekledi.

ENERJİ HAKKINDAKİ GÜNCEL HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK

AKADEMİK KAYNAK

1 thought on “GÜNEŞ VE RÜZGAR; ENERJİ İÇİN MUHTEŞEM BİR İKİLİ

Bir Cevap Yazın