güneş paneli üretimi bakteri ile - Güneş Pili Üretiminde Bakteriler Kullanılarak Verim Artırıldı

Güneş Pili Üretiminde Bakteriler Kullanılarak Verim Artırıldı

Bilim İnsanları Güneş Pilleri Üretmek İçin Genetiği Değiştirilmiş E.coli Bakterisinden Faydalandı

Güneş pili, güneş panellerinin yapı taşıdır. Biritish Columbia Üniversitesi araştırmacıları güneş pilleri üretiminde bakterilerden faydalandı. Bu yeni yöntemle üretilen güneş paneli hem daha fazla verimli oldu hem de loş ışıkta daha üstün performans gösterdi.

Daha önceki araştırmalarda da bakterilerden faydalınarak güneş pili üretme süreçleri incelenmişti. Bu araştırmalarda genel olarak, güneş pilleri üzerinde kullanılan boyar maddeyi bakterilere ürettirip daha sonra bu boyar maddeyi bakterilerden ayırıp güneş pillerinde uygulama yöntemi incelendi. Bu yöntemler çok pahalı yöntemlerdi. Aynı zamanda hem uzun zaman alıyorlar hem de zehirli kimyasallar kullanılması gerekiyordu. Araştırma ekibinin geliştirdiği yöntem ise biraz daha farklı. Yeni çalışmada bakterilerden boyar madde çıkartılmayıp bakteri çözeltisi doğrudan güneş pili üzerine uygulanıyor.
Araştırma ekibi, domateslere de turuncu ve kırmızı renkleri veren boyar madde olan likopen üretmek için E.coli bakterisinin genetiği ile oynadı. Daha sonra genetiği değiştirilmiş bakterileri yarı iletken minerallerle kapladılar ve bir çözelti oluşturdular. Bu çözeltiyi bir cam üzerine doğrudan uyguladılar. Çözelti uygulanan yüzey anod olarak davrandı.

güneş pili güneş paneli güneş enerjisi 300x201 - Güneş Pili Üretiminde Bakteriler Kullanılarak Verim Artırıldı
Güneş paneli (güneş pili) kullanımı gün geçtikçe artmakta

Yeni Güneş Pili Çok Daha Verimli

Bu yöntemle üretilen güneş pilleri ilk testlerde santimetre kare başına 0.686 miliamper akım üretti. Sentetik yöntemlerle üretilen güneş pillerinde bu akım miktarı en fazla santimetre kare başına 0.362 mili aper olabiliyordu. Ayrıca bu paneller loş ışıkta da sentetik yöntemlere göre daha üstün performans gösterdi. Yeni yöntemin güneş paneli verimini artırdığı için güneş enerjisi kullanım alanlarını genişleteceği düşünülüyor. Araştırma Ekibinden Biritish Columbia Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Bölümünde profesör olan Vikramaditya Yadav’a göre bu yöntemle sentetik yöntemlerin onda biri kadar bir maliyetle üretim mümkün.

Haber Kaynağı

Yayın 

Şu haber de ilginizi çekebilir: ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın