güneş enerjisi ile kış günleri bile ısı üretmeye yarayan silika bazlı aerojel 1

güneş wnwrjisi ile kış günleri bile ısı üretmeye yarayan silika bazlı aerojel 1

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KIŞIN BİLE 200 DERECE SICAKLIĞA ULAŞMAK

Güneş enerjisi dünyamızın temel enerji kaynağıdır. Rüzgarlar ve deniz dalgaları gibi oluşumlar bile temelde Güneş’ten aldıkları enerji ile meydana gelir. Bilim insanları da uzun yıllardır bu büyük enerji kaynağını değerlendirebilmek için araştırmalar yapıyor. Hepimizin bildiği gibi solar panellerden tutun da evlerin çatısındaki günısılara  kadar bir çok alternatif uygulama ile güneş enerjisinden faydalanılıyor. İşte bu konuda MIT’de çalışan bir ekip silika bazlı yeni bir aerojel geliştirdiler. Yeni geliştirilen bu aerojel ile soğuk kış günlerinde bile 200 derecenin üstündeki sıcaklıklara ulaşılabildiği deneyler ve testlerle görüldü.

Güneş Işığını Geçiriyor, Güneş Isısını Hapsediyor

MIT bünyesinde çalışan ve bir çok farklı mühendislik alanında uzman bir ekip tarafından geliştirilen bu aerojel güneş ışığının yüzde 95 gibi büyük bir kısmını diğer tarafa geçiriyor. Ama güneş ısısını hapsediyor. Yani güneş enerjisini elde etmek için şeffaf bir malzeme üretilmiş oluyor.  Fotoğrafta da bunu gösterebilmek için doğrusal bir ışık yani aerojel üzerine tutulmuş.
Malzemenin çalışması için kilit rol oynayan unsur ise bileşenindeki malzemelerin oranı. ACS Nano dergisinde yayınlanan makalede Makine Mühendisliği bölüm Başkanı Evelyn Wang, yüksek lisans öğrencisi Lin Zhao, enerji mühendisliği profesörü Gang Chen aerojeli nasıl ürettiklerini anlatıı. Üretim süreci temelde tetrametil ortosilkat hidralizinin (TMOS) ve yoğunlaşma hızlarının kontrol edilmesi ile alakalı. Ekip bu üretim sürecinde yeni malzemenin optik şeffaflığını artırmak için çalıştılar. Bunun yanında aerojelin üretim sürecini haftalardan günlere düşüren yeni bir yöntem de keşfettiler.

Wang’a göre geleneksel jeller ısı tutması açısından çok iyi yalıtkanlar. Ama ışığın yalnızca yüzde yetmişini geçiriyorlar. Yeni üretilen aerojel malzeme ise ışığın yüzde 95 gibi büyük bir kısmını geçirecek şeffaflıkta.

Yapılan Testlerde Güneş Enerjisi İle 0 Derecede Bile 220 Derece Sıcaklıklar Ölçüldü

güneş enerjisi ile kış günleri bile ısı üretmeye yarayan silika bazlı aerojel 1
güneş enerjisi ile kış günleri bile ısı üretmeye yarayan silika bazlı aerojel

MIT araştırma ekibi Cambridge Massachusetts’de hava sıcaklığının 0 dereceye ulaştığı kış günlerinde testler yaptı. Yeni aerojel ile kaplanmış, ışık emici siyah bir cihaz yaptılar. Bu cihazla yapılan ölçümlerde sıcaklığın 220 derecelere kadar ulaştığını gözlemlediler. Bu dereclerdeki sıcaklıklar normal şartlarda aynalar ve mercekler gibi optik sistemlerle güneş ışığını bir noktaya odaklayarak elde ediliyordu. Yeni yöntem ise daha sade ve daha ucuz bir yol olarak değerlendiriliyor.

Şu an için geliştirilen bu aerojel endüstrülerde kullanılacak kadar yüksek bir performans göstermiyor. Bunun yanında evler, seralar, klima sistemleri gibi alanlar için ise çok güçlü bir alternatif olarak görülüyor. Yeni malzeme hakkında çalışma ekibinden Zhau şunları söyledi: “Sıcaklığı artırmak için kullandığımız malzeme, Dünya atmosferinin yalıtım sağlaması gibi çalışıyor, ama bu biraz daha uç bir örnek.

Güneş enerjisi, kışın güneş enerjisini kullanarak ısı üretmek, enerji mühendisliği, alternatif enerji mühendisliği

KAYNAK

Bir Cevap Yazın