Giyilebilir teknoloji için esnek transistör

Giyilebilir teknoloji için esnek transistör

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER İÇİN ÇIĞIR AÇACAK İPLİKSİ TRANSİSTÖR

Giyilebilir teknolojiler 21. Yüzyıl içerisinde kendisine sağla bir yer edinmeya başladı. Son zamanlarda yapılan ve bir çoğunu web sitemiz olan muhendisgundemi.com üzerinde yayımladığımız gelişmeler hem ümit vad ediyor, hem de hayrete düşürüyor. Bu yazımızda daha temel etkileri olbilecek yeni bir gelişmeden bahsedeceğiz: giyilebilir teknolojilerde kumaş içerisine yerleştirilebilen esnek, bükülebilir ve hatta yıkanabilir bir transistör.

Giyilebilir teknoloji için esnek transistör
Giyilebilir teknoloji için esnek transistör

Transistörler günümüzde bir çok elektronik devrede kullanılır. Hatta denilebilir ki akıllı sistemlerin temel yapı taşlarıdır. Bilgisayar ve telefon işlemcileri, yani asıl işi yapan parçalar büyük ölçüde transistörlerden oluşan bir alt yapıya sahiptir. İşte bu yüzden giyilebilir teknolojier için de çok önemli bir rol üstlenir.

Bu güne kadar geliştirilen giyilebilir cihazlarda diğer bir çok parça gibi transistörler de olduğu gibi fiziksel olarak kumaş veya başka bir platform üzerine tutturuluyordu. Yani tahmin edilebileceği gibi giyen kişinin konforundan çok fonksiyonun yerine getirilip getirilmemesi düşünülüyordu. Bunun yanında devre elemanları üzerine yıkama veya başka yolla su teması etkilerinden korumak için kaplama uygulamaları da yetersiz ve güç oluyordu.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Jung ah Lim  giysilerin, kumaşların içerisine yerleştirilebilen ve yıkanma bükülme gibi işlemler sonunda bile işlevini sürdürebilen bir transistör geliştirdiklerini duyurdu.

Giyilebilir Teknolojilerde Kullanılabilecek İpliksi Transistör Testleri Oldukça Başarılı
Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsünde geliştirilen bu transistör üretilirken farklı bir yöntem kullanıldı. Elektrodlar birbiri ile sarmal yapı oluşturacak şekilde birleştirildi. Bu yöntem sayesinde 1.3 Volt altı gerilimlerde bile mevcut transistörlere kıyasla 1000 kat yüksek akımlar elde edilebildi. Çünkü bu sarmal yapı ile yarı iletkenlerin boyu ve kalınlığı kontrol edilebildi.

Yapılan testlerde Lim ve ekibi bu transistörleri büktükten sonra, 7 mm kalınlığında bir silindire sardıktan sonra bile yüzde 80 oranında performans gösterdiğini buldu. Bu sarma ve bükme işlemleri 1000 defa tekrar ettikten sonra bile. Ayrıca ekip bu transistörlerin deterjanlı suda yıkandıktan sonra da işlevini kaybetmediğini belritti.

Testler sırasında ipliklerin arasına yerleştirilen bu transistöreler ile led elemanlarını tetiklemeyi başardılar. Transistörden alınan elektrodiyagram bilgilerini de ölçtüler.  Bu yeni transistörün düşük akım ve yüksek aktivasyon enerjisi ihtiysçlarını karşılayacağı belirtildi. Yıkanabilme ve esneklik kabiliyeti sayesinde ise mevcut giyilebilir teknoloji ürünlerinin kısıtlarını aşabileceği söylendi. Lim şunları da ekledi: Gelecekte, bir sonraki nesil giyilebilir bilgisayarlar, hayati belirtileri izleyebilen aletler gibi akıllı giyilebilir teknolojiler üretecekler“

ELEKTRONİK İLE İLGİLİ HABERLER

KAYNAK

AKADENİK KAYNAK

 

Bir Cevap Yazın