FRANSA “UZAY VE HAVA KUVVETLERİ” KURACAK

Fransız hükümeti, ABD, Çin ve Rusya gibi devletlerin birbiriyle rekabet halinde olduğu uzay yarışına katılmak için 4.3 Milyar Euro kaynak ayırdı. Yakın zamanda kendi uydularınıkorumak için yörüngede devriye atan uydular göndereceklerini de eklediler. Amaçlarının asla bir silahlanma yarışı olmayıp, kendi uydularını korumak, olası hasmane eylemlere karşı önlem alabilmek olduğunu açıkladılar.

ABD başkanı Trump’ın Uzay Kuvvetleri kurmasından sonra uzayda askeri hareketlilikyönünde yeni bir adım da Fransa’dan geldi. Rus uydularının Fransız uydularına yaklaşıp uzaklaştığını, Fransız uydularının sinyallerini karıştırdığını, casusuluk amaçlarının da güdüldüğünü idda eden Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, yakın zamanda küçük devriye uydularının yörüngede dolaşacağını, yaklaşan uydular hakkında bilgi toplayacağını belirtti.

Fransa savunma bakanlığı bu proje için planlanandan çok daha fazla ödenek ayrılacağını açıkladı. Uzay araştırmalarının bilimsel ve insani amaçların ötesine geçtiğini vurgulayan Parly, bu konuda Uzay ve Hava kuvvetleri birimlerini kuracaklarını belirtti. 2025 yılında 500 askeri görevlinin yer alacağı bir proje çalışması başlatılmış ve bu kapsamda 3.6 Milyar Euro ödenek ayrılmıştı. Bu ödenek güncellenerek 4.3 Milyar Euro’ya çıkartıldı.

 

DETAYLAR: https://www.thelocal.fr/20200724/france-increases-defence-spending-as-it-prepares-for-unfriendly-manouvres-in-space?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın