beyinde yapay görüntü

beyinde yapay görüntü

FARELERİN BEYNİNDE YAPAY GÖRÜNTÜLER OLUŞTURULDU

Optogenetik, canlı iken sinir hücrelerini uyarmaya yarayan bir tekniktir. Bu teknik 2012 yıllarında bir gurup araştırmacıtarafından geliştirirlmişti. Ama tek bir hücre uyarılabiliyrdu. Şimdi ise bu teknikle aynı anda beyinde bulunan birden çok bireysel hücreyi uyarmak mümkün. Yazımıza konu olan çalışmada ise bu tekik kullanılarak farelerin zihinlerinde aslında orada olmayan nesneleringörüntüleri oluşturuldu.

Çalışma Stanford Üniversitesinde Biyomühendislik ve Psikiyatri alanları başta olmak üzere bir çok uzmanın katılımı ile gerçekleştirildi. İlk önce farelerin beyininde, göz sinirlerinden iletilen bilgileri işleyen bölüme kafa tasları kesilerek pencereler açıldı. Bu pencereler saydam camsı yapılarla korunmak için kapatıldı. Daha sonra bu farelerin kafaları sabitlendi ve gözlerinin önün siyah beyaz görüntüler gösteren bir ekran yerleştirildi.
Ekranda farelere dikey ve yatay çubuklar gösteriliyordu. Bir süre bu çubuklar gösterildi ve fareler bu dikey veya yatay çubukları görünce yakınlaında bulunan bir tüpü yalamak üzere eğitildi. Aynı zamanda fareler dikey ve yatay çubukları gördükçe beyin fonksiyonlarının nasıl değiştiği kaydedildi. Burası çalışmanın hazırlık aşamasıydı.

Işık Müdahalesi İle Beyinde Görüntü Oluşturuldu.

Çalışmanın asıl önemli bölümü bundan sonra başladı. Frelerin baktığı ekranın konsantrasyonu düşürülmeye başladı. Artık fareler görüntüyü ayırt edememeye ve yalamaları gereken tüpü yalamamaya başladılar. Bunun üzerine yukarıda da açıkladığımız optogenetik tekniklerini kullanarak bilim insanları farelerin beynine açtıkları pencereden belirli noktalara ışınlar gönderdiler. Böylece farelerin dikey veya yatay görüntü karşısındaki beyin faliyetlerini oluşturmaya çalıştılar.

Sonuç olarak fareler düşük konsantrasyonlu görüntülere tepkiler verdiler ve tüpü yaladılar. Dha sonra hiç görüntü olmadan aynı ışık müdahalelerinde bulundular. Sonuç çok etkileyici idi. Ekranda dikey veya yatay görüntüler yokken, fareler varmış gibi tepki verdiler ve tüpü yine yaladılar. Hem de binlerce nörona değil yalnızca 20 civarı nörona müdahale edilerek bu sonuç alındı.

Farelerin görme sistemi ile insanlarınki arasında benzerlik vardır. Bu çalışmalar alzheimer veya kısmi görme kayıpları, algı bozuklukları gibi hastalıklarda sinirsel protezler üretme fikrini ortaya çıkardı. Çalışmaya savunma ve sağlık alanlarındaki bir çok kuruluş destek verdi.

Aklımızdaki soru ise şu, bu yöntem gerçekten sadece insanlığın yararına mı kullanılack? Eğer öyle ise savunma sanayi kuruluşlarının desteği niçin? Ürkütücü bir çalışma…

DİĞER YÜKSEK TEKNOLOJİ HABERLERİNİ DE OKUYUN

KAYNAKLAR:

AKADEMİK: https://science.sciencemag.org/content/early/2019/07/17/science.aaw5202

HABER: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190718145358.htm

 

Bir Cevap Yazın