esnek ekran saydam güneş hücresi

esnek ekran saydam güneş hücresi

ESNEK EKRAN ÜRETİMİ İÇİN YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

Esnek Ekran Üretimi İçin Geliştirilen Yöntemle Saydam Güneş Hücreleri De Üretilebilir

Akıllı telefonların dokunmatik ekranları ve düz panel televizyonların ekranları her bir minik karenin rengini hızla değiştirmek ve dokunuşları algılamak için ince film elektrodlar kullanır. Araştırmacılar, gümüş bazlı nano kalıp temelli yeni bir şeffaf ileken elektrot filmin üretilebileceğini ortaya koydular. Üstelik bu filmin telefonlar için esnek ekran gibi esnek elektronik uygulamalarda kullanıma çok uygun olduğunu vurguladılar. Bütün bunların yanında bu nano gümüş bazlı esnek filmler şeffaf güneş hücreleriüretiminde de kullanılabilir.“Optik Malzemeler Yayını” dergisinde yayınlanan araştırmada çapı 10 cm olan cam diskler üzerinde esnek ince film elektrod üretimi rapor edildi. Teorik hesaplamalar ile deneysel ölçümler birbirine çok yakın sonuçlar verdi. Böylece deney sonuçları da film elektrodun esnek ekren ve dokunmatik ekranlarda kullanılabileceğini gösterdi.

Mevcut Esnek Ekran Filmlerine Alternatif Arandı

Günümüzde kullanılan saydam elektrotların çoğu yüzde 92 oranda saydamlık sağlayan, camla kıyaslanabilir indiyum kalay oksitten (ITO) yapılıyorlar. Bu malzemeler son derece saydam olmasına rağmen tekrar eden bükülmeler karşısında çok daha kırılgan bir özellik göstermektedirler. Esnek ekran uygulamalarında son derece dikkatli bir şekilde işlenmeleri gerekmektedir. Bu dezavantajlar nedeniyle araştırma ekibi ITO malzemelere alternatifler bulunmaya çalıştılar.

Telefonlar için esnek ekran üretimi yolunda bir adım daha atıldı
Telefonlar için esnek ekran üretimi yolunda bir adım daha atıldı

Altın, gümüş ve platin gibi metaller, korozyona karşı dirençli olmaları nedeniyle film tabakalarında uzun ömürlü kullanımlara imkan verebilirler. Kimyasal olarak dirençli olan bu elementler ITO malzemelere alternatif arayışında umut vadediyorlar. Ama bu güne kadar bu soy metallerle yapılan şeffaf iletken filmlerin yüzeyi, film yüzeyi ile diğeryüzeyler arası düz olmadığı için pürüzlülü idi. Bu da performans kaybına neden oluyordu. Diğer yandan şeffaf iletken filmler karbon nanotüpler kullanılarak yapılabilseler de uygulamalarda yeterince iletkenlik sergilemeyip, karbon nanotüplerin birbiri üzerine binmeleri ile yüzeylerde pürüzlülüğe yol açmaktadırlar.

Yeni çalışmada araştırmacılar şeffaf iletken gümüş ince filmler oluşturmak için “kolloidal litografi” denilen bir yaklaşım kullandılar. İlk olarak 10 santimetrelik bir plakayı plastik nanopartiküllerle kaplayarak bir şablon oluşturdular. Daha sonra bu maskeleme tabakası üzerine bir gümüş tabakası yerleştirdiler. Gümüş parçacıkları plastik parçacıkların arasındaki boşluklara nüfuz etti. Daha sonra plastik parçacıklar çözüldülten sonra geriye ışığın geçmesine izin veren, elektriksel olarak iletken ve optik olarak, arı peteklerine benzer saydam bir tabaka kaldı.

==>> “NANO ROBOTLAR KANIMIZDA ULTRASONLA HAREKET EDECEK” YAZIMIZI OKUYUN

Story Source:

Materials provided by The Optical SocietyNote: Content may be edited for style and length.

Yayın Referansı:

Jes Linnet, Anders Runge Walther, Christian Wolff, Ole Albrektsen, N. Asger Mortensen, Jakob Kjelstrup-Hansen. Transparent and conductive electrodes by large-scale nano-structuring of noble metal thin-filmsOptical Materials Express, 2018; 8 (7): 1733 DOI: 10.1364/OME.8.001733

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180606170210.htm

1 thought on “ESNEK EKRAN ÜRETİMİ İÇİN YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın