elektrik elektronik mühendisliği tercih 1024x696 - ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

elektrik elektronik mühendisliği tercih

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Bu yazımızda elektrik elektronik mühendisliği bölümü hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Özellikle bu bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenciler için, akıllarındaki soru işaretlerini biraz da olsun giderebilmeyi amaçlıyoruz. Her ne olursa olsun, üniversite tercih etmek zordur. Çünkü seçenekler elinizdedir ama tercih yaptıktan sonra bu iş bitecek hissi bizi rahatsız eder. Bu aşamada tercih dönemi ve öncesinde mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrencilere yardımcı olmak istedik ve çeşitli mühendislik alanları ile ilgili bilgiler paylaşıyoruz.

Mühendis Gündemi web sitesi olarak temelde her gün bilim, teknoloji, mühendislik alanlarında dünya genelinde yapılan yenilikleri haber haline getirip okuyucularımızla paylaşıyoruz. Böylece okurlarımıza hızlı bir şekilde ilerleyen bilim ve teknolojiyi biraz daha kolay takip edebilme imkanı sunuyoruz. Özellikle dünyada gerçekleşen çalışmaların çoğu İngilizce olarak yayınlandığı için, İngilizcesi yetersiz olan kimselerin takip etmesi zor oluyor. Bunun için özellikle önemli ama İngilizce olan haberleri itina ile Türkçe’mize çevirip paylaşıyoruz.Şimdi ise mühendislerin gündemi tercih dönemi. Bir çok lise öğrencisi mühendislik bölümlerini tercih edecek. Bize düşen görev ise bu bölümler hakkında elimizden geldiği kadar bilgi vermeye çalışmak. Daha önceki yazılarımız makine mühendisliği ve mekatronik mühendisliği hakkında idi. Bu yazımızda ise elektrik elektronik mühendisliğinden bahsedeceğiz.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Her kesimden insanın anlayacağı türden bir tanım yapmak gerekirse şöyle diyebiliriz: Etrafımızda elektrikle çalışan hemen her cihazın o elektrik kısmı ile alakalı mühendislik dalıdır. Cihazlarda bulunan elektronik devreleri tasarlar, üretir, hata varsa bu hatanın nerede olduğunu nasıl düzeltilebileceğini araştırır. Teknolojik cihazların, bilgisayarların, telefonların, uydu alıcılarının, çamaşır makinelerinin içerisinde bulunan yeşil veya mavi renkli plakalar dikkatinizi çekmiştir. Bu plakalar devre plakalarıdır. Bu kartların üzerinde yerleştirilmiş kondansatörler, dirençler, butonlar bulunur. İşte bir elektrik elektronik mühendisi bütün bu sistemle uğraşır. Aslında makinelerin, cihazların beynini tasarlarlar. O cihazın çalışması için gereken devreyi kurarlar.

elektrik elektronik mühendisliği
elektrik elektronik mühendisliği

Elektrik elektronik mühendisleri bir çok proje için olmazsa olmaz elemandır. Tabi kendisini geliştirmişse. Kendini geliştirme meselesine aşağılarda ayrıca değineceğiz. Bunların yanında yeni gelişen teknolojilerde de çok önemli roller oynarlar. Şu sıra popüler olan 5G, sanal gerçeklik sistemleri, modem uydu alıcıları veya mobil şebekeler gibi iletişim alanları elektrik elektronik mühendisinin ilgi alanlarıdır.

Bölümün ismini değerlendirecek olursak sanki iki mühendislik dalı bir arada gibi görünebilir. Hayır, bölümden sonra size hem elektronik mühendisliği hem de elektrik mühendisliği diploması vermeyecekler. Bölümün isminde elektrik ve elektronik kelimelerinin olması, eğitimin daha genel olarak verildiğini ifade eder. Elektrik mühendisliği bölümü ve elektronik mühendisliği bölümü temelde iki ayrı daldır. Ama gerekli şartları, belge ve sertifikaları aldıkları takdirde bu bölüm mezunları her iki mühendislik alnında da iş yapabilirler.

Bu sertifika ve belgeler için gereken şartlar temel olarak eğitim sürecinde aldığınız derslerle alakalıdır. Bunu araştırmanız ve alacağınız seçmeli derslerde ona göre tercihlerde bulunmanız yararlı olacaktır.

İmza Yetkisi..?

Bir de imza yetkisi meselesi vardır. İmza yetkisi şu şekilde açıklanabilir. Bir projeyi inceleyip, bu kendi projeniz de olabilir başkaları tarafından çizilmiş projeler de olabilir, “tamam, bu proje olmuş, buna ben kefilim, altına imzamı atarım“ demektir. Genelde insan sağlığını, iş güvenliğini göz önünde bulunduran projelerde, resmi işlemler, ruhsatlar için gereklidir.

İmza yetkisi bir bakıma mezun olduktan sonra iş imkanlarınızın geniş olması demektir. Tabi sorumluluklarınız da bu nispette artacaktır. Elektrik elektronik mühendisi mezunları, eğer eğitimleri sırasında gerekli seçmeli dersleri aldılarsa, mezuniyet sonrası Elektrik Mühendisleri Odası kurumundan alınabilmektedir.

İmza yetkisi için Elektronik Mühendisleri Odası’nın yazısı daha net bilgiler verecektir: http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=%DDMZA%20YETK%DDS%DD

Ders İçerikleri Nasıldır

İki çeşit ders grubu vardır. Bunlar temel dersler (bazı üniversitelerde bunlara havuz dersler, servis dersleri de denilir), ve alan dersleri. Temel dersler bir çok mühendislik bölümüne verilen derslerdir. Bu dersler sırasında aynı sınıfta bir makine mühendisi, kimya mühendisi ve elektrik elektronik mühendisine aynı öğretim üyesi tarafından aynı dersi dinler ve aynı sınava girer. Bunlar fizik 1, fizik 2, Calcilus1-2 (namı diğer matematik 1-2), genel kimya, diferansiyel denklemler gibi denklemlerdir.

Temel dersler sizin için çok iyi bir sosyal avantaj olabilir. Farklı mühendislik alanlarından insanlar tanımak için iyi bir fırsattır. Hem güzel bir üniversite hayatı geçirirsiniz hem de bir proje hayata geçirmek istediğinizde farklı mühendisliklerden tanıdığınız, anlaşabildiğiniz kimselerin olması çok büyük bir avantaj olacaktır.

Diğer dersler ise alan dersleri. Bu dersler artık sizin mühendisliği iyiden iyiye öğrenmeye başladığınız derslerdir. Güç elektroniği, devre teorisi, mikro işlemciler gibi muhtemelen çoğunu bilmediğiniz ama tanıdığınızda kendileri ile uzun geceler geçireceğiniz dersler var. Bazen çok kolay olabilseler bile bazen uzun ve yorucu çalışmalar gerektirebilir.

Bir çok dersiniz laboratuvarlarda işlenir. Bu üniversiteden üniversiteye değişir tabi. Ödev, proje ve quizler vardır. Dersler İngilizce veya Türkçe olabilir. Bu da okula, tercih ettiğiniz bölüme göre değişir. Ama İngilizce diye korkmayın, daha kolay oluyor bazen.

Elektrik Elektronik Mühendisliği İçin Nasıl Bir Yapıya Sahip Olmak Gerekir?

  • Öncelikle sabırlı olması bir avantajdır. Çünkü dersler genel olarak kolay olmayan derselerdir ve uzun süre çalışmanız, odaklanmanız gerekecektir.
  • Matematikle aranızın iyi olması gerekir. Daha çok matematiksel hesaplamalar yapacaksınız.
  • Yeni şeyler öğrenmeyi çok sevmelisiniz. Yenilikçi olmalısınız
  • Elektrik elektronik mühendisliği insanla iletişimin de önemli olduğu bir daldır. İnsani becerileriniz iyi olmalı veya geliştirmelisiniz.
  • Bu mesleği yaparken mutlu olup olmayacağınızı anlamanız lazım. Aksi taktirde ömür boyu eziyet çekmiş olacaksınız.
  • Ekip çalışmalarına uyum sağlayabilmeniz gerekir. Zaten eğitim sürecinde bile bir sürü projede hiç tanımadığınız insanlarla ekip olmanız istenecek. Bunlar birer fırsattır aslında.

Okul Önemli Mi?Okul, sizin 4  veya 5 senenizi geçireceğiniz bir yerdir (veya uzatmalara göre daha uzun yıllar). Ama o 4-5 sene çok önemli senelerdir. Okul yılları hata yapma özgürlüğünüzün olduğu dönemlerdir. Okul maddesini okulun kendi yapısından dolayı size sunduğu şeyler bakımından değil de sosyal olarak mesleğe sizi nasıl hazırladığına odaklanmanız daha iyi olur. Evet alanında uzman hocaların bulunduğu, her türlü laboratuvar imkanlarına sahip isim yapmış bir okul bir avantaj olabilir. Bunun yanında dezavantajları da olabilir. Örneğin derseler, sınav takvimi o kadar yoğun ve sıktır ki kafanızı kaldırmanıza, kendi projelerinizi hayata geçirmenize, sosyal hayatta vakit geçirmenize izin vermez.

Okul konusunu biraz duygusal değerlendirmek lazım. Okuldaki öğrenci kulüpleri, genel olarak o okulun kültürü çok önemlidir. Mühendislik okuyacağınız okulda, arkadaşlık yapacağınız, ders dinleyeceğiniz insanların kendi siyasi ve ideolojik fikirlerini dersin önüne geçirmeleri sizi rahatsız eder mi? veya bir proje yapmak, kendinizi geliştirmek için yarışmalara katılmak, konferanslara, fuarlara gitmek istediğinizde bu imkanlara ulaşabilecek misiniz. Bir bilgisayar programı veya dil öğrenmek için kursa gitmek isteseniz bulabilecek misiniz? Bu kriterler de okul seçimi için önem arz etmektedir.

Şunu da gözden kaçırmamak gerekir ki Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi gibi teknik üniversitelerin sunduğu imkanlar da dikkat çeker.

Bir Elektrik Elektronik Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir?

Kendini geliştirme meselesini de ikiye ayırabiliriz: teknik ve sosyal. Teknik olarak kendinizi nasıl geliştireceğinize gelirsek: Biz mühendislerin en önemli yardımcısı, arkadaşı dostu, sırdaşı, her şeyi bilgisayarlardır. Bilgisayar programlarını iyi bilmeniz gerekecektir. Matlab, Proteus, Multisim, Autocad gibi muhtemelen bir çoğunun ismini ilk burada okuduğunuz programlar sizin uzun vakitler geçireceğiniz programlardır. Bunun yanında C grubundan veya başka bir yazılım dili bilmeniz de gerekecektir.

Okul süreinde bir elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrencisi çok fazla bilgi öğrenir. Bununla beraber kendini geliştirme başlığının ikinci kısmı ise sosyal becerileriniz. Biz mühendisler sanıldığının aksine sadece cihazlarla, makinelerle iletişim kurmuyoruz. İş hayatında okul hayatında hep insanlarla beraberiz. Hatta denilebilir ki bir psikologdan daha iyi bir şekilde insanı anlamamız gerekiyor. Çünkü iş yapmak için insanlara başvuruyoruz, ürettiğimiz, tasarladığımız ürünleri insanlar kullanıyor. Müşterimiz de insanlar bizim müşteri olduklarımız da insanlar.

İnsanlarla iletişimimizi iyi hale getirebilmek için genel kültürümüzün geniş olması lazım. Anladınız siz, kitap okumamız lazım. Arkadaş çevremizin geniş olması lazım. Bunu üniversite yıllarında geliştirebilirsiniz. Kendi ekibinizi kurabilir, öğrenci kulüplerine katılabilirsiniz. Bu sırada iletişim becerilerinizi de geliştirmiş olursunuz.

İngilizce, mühendislik için bir yabancı dil olmaktan öte var olmak manasına bile gelebiliyor. Çünkü bir mühendisin temel görevi problemleri çözmek, çözüm üretmektir. Yani çoğunlukla yeni şeylerle uğraşır. Bir konu hakkında bilgi edinmek istediğinizde Türkçe kaynaklar her zaman yeterli olmayabiliyor.

Elektrik Elektronik Mühendisi Nerelerde Çalışır?

İletişim firmaları, Vodafone, Türkcell gibi mobil operatörler, bilgisayar ve elektronik eşya üreten firmalar, Türk Hava Kurumu, aydınlatma… Kısaca bilgi ve iletişim teknolojileri, elektrikle, elektronikle ilgili bir çok alanda elektrik elektronik mühendisi istihdamı yapılmaktadır. Bunun yanında yurt dışı iş olanakları da iş arayanlar için her zaman değerlendirmeye açık bir seçenektir. Teknik bilginiz ve dil bilginizi çantanıza koyduğunuz zaman iş problemi çok fazla olmayacaktır.

Bunların yanında eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız şanslı sayılırsınız. Bir çok fiziksel ürün üretilirken elektronik ve elektrik bilgisi gereklidir. Ayrıca yeni trendlerden olan yapay zeka, sanal gerçeklik ve 5G gibi uygulamalara da hakim olacağınız için kendi işinizi kurmakta zorlanmayacaksınız demektir.

Elektrik elektronik mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalıştığımız bu yazı umarım size bir yarar sağlamıştır. Her şeyden önce üniversite tercih ederken o mesleği yapmaktan mutlu olup olmayacağınızı hesap edin. Son karar sizin, her şeyden önce mutlu, meraklı, ülkeyi, doğayı, insanı düşünen vicdanlı birer mühendis veya hangi meslek olursa olsun, insan olmaya çalışın.

1 thought on “ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

  1. Elektrik elektronik mühendisliği hakkında güzel bir yazı olmuş. Bu bölümü teknik üniversitelerde okumak bir ayrıcalık olabilir ama dediğiniz gibi dezavantajları da olabilir.

Bir Cevap Yazın