dronlar ile ilgili projeler

dron haberleri dronlar ile ilgili projeler

Dronlar da Kuşlar Gibi Manyetik Alanla Yollarını Bulabilecekler

Dronlar da Kuşlar Gibi Manyetik Alanla Yollarını Bulabilecekler

Amerikan Hava Kuvvetleri Araştırma Labaratuvarı’nda yapılan bir araştırmada, doğa yaşamında bir çok hayvanın yön bulmasında ve göç etmesinde etkili olan yeryüzünün doğalmanyetik alanı dronların yön bulmasında da kullanılabilir.

Özellikle göçmen kuşların, bazı memelilerin, bazı balık türlerinin, arıların ve bir çok canlının yön bulmakta faydalandığı bir etki olan Dünya’nın manyetik alanının yapılan araştırmalar sonucu dronlar veya başka insansız otonom araçların yön bulmasında kullanılabileceği ortaya konuldu. Bu yöntem etkili bir şekilde kullanılmaya başlarda tıpkı arılar veya kuşlar gibi dronalar da bir harita veya GPS verisi veya datası olmadan yön tayini yapabilecekler.Çalışma daha önce de yapılan bir çaışmanın devamı niteliğini taşıyor:

Bioinspiration and Biomimetics dergisinde yayınlanan çalışmada ilk olarak hayvanların yol tayininde normalden farklı manyetik alanları kullanıp kullanmayacağının araştırılması için bir bilgisayar modeli yapılmştı. Nitekim ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Labaratuarından Dr. Brain Taylor; “Bu fikir, yapay manyetik alanlarla yapılan çeşitli deneyler ve okyanus akıntısı ile manyetik alanın birlikte etkisi altında hayvanların nasıl hareket edeceğini inceleyen bir simülasyon çalışması daha önce öne sürülmüştü.” dedi.

Araştırma grubuda bu simülasyon çalışmasında iki hedef nokta arasında yapay bir manyetik alan döngüsü oluşturdu. Daha sonra bu tekniğin hayvanlar için kullanılabilecek bir navigasyon tekniği olduğunu buldular. Taylor; “Mühendislik yaklaşımları ile elde edilen sonuçlar, çevresi hakkında çok az bir veriye sahip olan küçük bir algoritmanın belirlenen noktalara nasıl başarılı bir şekilde gidebildiğini gösteriyor.” dedi.

dron 300x199 - Dronlar da Kuşlar Gibi Manyetik Alanla Yollarını Bulabilecekler

Boyut, kütle ve depolama bakımından tasarruf sağlayabilir:

Bu çalışma, dışarıdan bir yönlendirici olmadan bazı sistemlerin bağımsız olarak gezinebilmelerinin bir yolunu gösteriyor. Taylor:”Algoritma sadece önceden tanımlanmış kısıtlı bir çevre bilgisine sahip olsa da yol tayini yapabileceği için özellikle önceden ayrıntılı bir haritanın oluşturulması ve beslenmesi gerekmiyor ve harita oluşturmanın mantıksal olarak zor olduğu durumlar için ümit vad ediyor.” dedi.

Bu yaklaşım ayrıca insansız otonom araçlarda ve dronlarda da kullanılabilir. Bu bakımdan kullanılan insansız platformlar, ayrıntılı bir haritaya ihtiyaç duymadan bir çok işlevi yerine getirebilir. Bu da boyut, ağırlık ve depolama alanı yönünden ciddi bir tasarruf sağlanması anlamına geliyor.

Taylor, bu tür bir algoritmayla çalışan cihazların daha az bir ölçme sıklığı ile hareket edebileceğini ve bunun da algoritmanın çevrimiçi işlem yükünü hafifleteceğini belirtti.Mühendis Gündemi Yorumu: Değişen savunma teknikleri ve “biyomimetri”

Dostlar, teknoloji ciddi manada gelişiyor. Bu çalışma bize iki önemli şeyi net bir şekilde gösteriyor; birincisi, savunma alanında bu günlere kadar görülmemiş yaklaşımlar kullanılıyor. Daha önce de ABD’nin, temel görevler doğrultusunda kendi başına hareket edebilen bir dron sürüsü geliştirdiği haberini televizyonlarda dahi gördük. Bu çalışmada ise askeri manada bu dron sürüsüne neredeyse görünmezlik kazandırılmış oluyor. Çünkü manyetik alanlarla yön bulabilen bir dronun sadece manyetik alanı algılayacak antenleri açık demektir. Yani işini yapması için hiçbir sinyal yayınlamasına gerek yok. Hoş bu çalışmada koordinasyonlu dron sürüsüne değinilmiyor ama illa ki teknoloji transferi yapılacaktır. ABD savunma bölümleri bu dronlara çok önem veriyor.

İkinci önemli şey ise, biomimetri denilen alan. Bu alan doğada bulunan organizmalardan teknoloji transferi yapmak manasına geliyor. Sizce de çok mantıklı değil mi, doğada müthiş mekanizmalar var, onlardan çok şey öğrenebiliri. Bu teknolojiye yatırım yapmak bir çok mühendislik sorununa akıllıca çözümler bulmamıza yardımcı olacaktır. Kısacası biomimetri merak edilmeye ve araştırılmaya değer bir konu diye düşünmekteyiz.

Haber Kaynağı: https://www.theengineer.co.uk/magnetic-navigation-techniques-drones/

1 thought on “Dronlar da Kuşlar Gibi Manyetik Alanla Yollarını Bulabilecekler

Bir Cevap Yazın