şekil değiştiren dron

şekil değiştiren dron

DRON DAR ALANLARDA ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Araştırma Ekibi Dar Alanlarda Uçabilmesi amacıyla Şeki Değiştiren Bir Dron Tasarladılar:

Geçtiğimiz günlerde Étienne Jules Marey Enstitüsü Hareket Bilimleri bölümünden bir araştırmacı ekip, uçuş sırasında şeklini değiştirebilen bir dron geliştirdiler. Bu araştırma sonucunda dünyada ilk defa şekil değiştirebilen bir hava robotu yapılmış oldu. Ekip bu çalışmada kuşlardan ilham aldığını söylüyor. Dronun ismi Quad-Murphing!

Şekil Değiştiren Dron Kuşlardan İlham Alınarak Yapıldı!Normal bir dronun iki direk arası veya dar bir pencere gibi bir alandan geçebilmesi için 90 derece dönmesi gerekmektedir. Bu sırada pervanelerin kaldırma gücü sağlamayacağı için dronun böyle bir manevrayı yapabilmesi için çok hızlı uçması gerekiyor. Yüksek hızda uçarken 90 derece dönmesi dronun daha az irtifa kaybetmesini sağlar. Ayrıca böyle bir manevra yapmak için dronun sensörlerinin çok sık bir şekilde çalışması, sürekli ölçüm ve algılama yapması gerekmekte. Aksi taktirde dron pozisyonunu korumakta oldukça zorlanacaktır.

Ama araştırma ekibi bu konuya daha etkili bir çözüm buldular. Teknolojinin bir çok alanda gelişmesine ilham veren doğa, bu çalışmada da çalışma ekibinin yardımcısı oldu. Ekip bu problemi çözmek için kuşları inceledi. Kuşların çoğunun böyle dar bir alandan geçecekse, kanatlarını vücutlarına yaklaştırarak kendi formunu değiştirdiğini gördüler. Yani kuşlar 90 derece dönme işine pek de sıcak bakmıyordu. Çalışmaları bu yönde sürdürdüler.

Dron Nasıl Üretildi?

Şekil değiştiren dron
Şekil değiştiren dron

Quad-Murphing’in her birisinde iki pervane bulunan iki kolu bulunmakta. Bu bakımdan bir helikoptere benzer mantıkta uçuyor. Bu iki kol gövdeye esneyebilen ve esnemeyen tellerle bağlandı. Bu bağlama sistemi sayesinde robot kanatları kendisine çekebiliyor. Böylece dron sadece 250 milisaniyede (bir saniyenin dörtte biri) kanat genişliğini yüzde 48 oranda azaltabilme yeteneği kazandı.

Yapılan testlerde Quad-Murphing kanat genişliğinin yüzde 54’ü kadar dar olan aralıktan geçmeyi başardı. Bu başarısını da ard arda 8 defa tekrarladı. Bu işlemler sırasında dronun otomatik plot mekanizması kollarının uzayıp kısalmasını sürekli kontrol etti. Geliştirilen dron, her bir hareketinin kaydedildiği 17 kameranın bulunduğu bir odada test edildi. Bu kameralar sürekli olarak dronun otopilot yazılımına bilgi gönderdi. Yani Quad-Murphing kısa süre içerisinde gerçek hayatta kullanılabilecek gibi durmuyor.

ŞU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DRONLAR DA KUŞLAR GİBİ MANYETİK ALANLA YOLLARINI BULABİLECEKLER

Haber Kaynağı: https://futurism.com/quad-morphing-aerial-robot/

Video: https://wp-assets.futurism.com/2018/05/Supp_Video1-2.mov

Bir Cevap Yazın