teknolojik tarım dikey tarım ziraat mühendisliği

teknolojik tarım dikey tarım ziraat mühendisliği

DİKEY TARIM FİRMASI 5.4 MİLYAR EURO’YA ULAŞTI

Dikey tarım deyince aklınıza neler geliyor? İskoçya’da 2013 yılında kurulan Akıllı Büyüme Çözümleri (IGS) firması A serisi finansman turunda 5.4 miyar euro değere ulaştı. Firma yapay zeka ve IOT teknolojilerini kullanarak tarım sektörünü yeniden tanımlıyor. Alan ve enerjiden tasarruf etmek için üst üste, bitki yetiştirme tepsilerinin bulunduğu katlardan oluşan bir yapı üzerinden çalışıyorlar. Her rafta yetiştirilen ürün ayrı, her rafın aydınlatması ayrı. Müthiş bir dikey tarım uygulaması ve işte detayları:

Bu ileri teknoloji tarım girişimini farklı kılan şey ise işin içerisine yapay zeka ve IOT uygulamalarıyla birlikte tam otomasyonu dahil etmeleri. Firmanın geliştirdiği sistemde sulama, havalandırma ve ışıklandırma yapay zeka üzerinden kontrol ediliyor. Her bitki için ve bitkilerin büyüme evrelerine göre ışıklandırma yapılıyor.

Dikey Tarım Sistemi Teknolojiyi Sonuna Kadar KullanıyorFirmanın patentlerini aldığı sulama, aydınlatma ve havalandırma teknolojileri normal seralara göre dikey tarım sisteminin %225 daha verimli olmasını sağlıyor. Ayrıca diğer iç mekan tarımı yöntemlerine göre %50 daha az enerji tüketiyor. Kullanılan otomatik sistemler sayesinde ise insan gereksinimini %80 oranlarında düşürüyor.

Firmanın değerinin anlaşıldığı A serisi finansman turu ABD risk sermayesi şirketleri olan S2G ve AgFunder tarafından yönetildi. Bu iki firma tarım teknolojileri sektöründe oldukça aktif firmalar. S2G genel müdürü Sanjeev Krishan kapalı alan tarımının dönüm noktasında olduğunu söyledi.Bu sistemler sayesinde marketlere taze sebze ve meyveler sunmanın mümkün olduğunu belirtti.

IGS firması ilk deneme tesislerini 2018 yılının Ağustos ayında James Hutton Enstitüsü’nde başlattılar. O günden bu güne kadar geliştirdikleri sistemlerin işe yaradığını kanıtladılar. Kapalı alan tarım sektörünün önümüzdeki yıl %24 oranda büyüyeceği düşünülüyor. IGS firması ise ekiplerini genişletmek ve insanlarataze sebze meyve sunmanın hayalini kuruyorlar.

KAYNAK

Daha önce haberini yaptığımız bir ayda 90 çeşit sebze yetiştirmemize izin veren OGarden yazısını da okuyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın