BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ NEDİR BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR?

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Biyomedikal mühendisliği bölümü multidisipliner bir alan olması hasebiyle içerisinde çok fazla birimi barındırıyor. Yani dört sene boyunca ( tabi mezun olabilirseniz dört ? ) aldığınız dersler arasında elektronik, programlama, tasarım gibi çeşitli konular yer alıyor. Bu paragrafı yazarken lisans transkriptime göz attım ve maddeler halinde yazdığım dersleri gördüm. Bunları da almışız.

– İnsan anatomisi

– İnsan fizyolojisi

– Robotiğe Giriş

– Biyofizik

– Biyokimyasal Ölçüm Teknikleri

– Sinyaller

Tabi seçeceğiniz üniversitenin müfredatına bağlı olarak dersleriniz de değişecektir. Bazı üniversiteler elektronik ağırlıklı bir içerik sunuyor. ( Akademik kadro elektronik backgroundu olan hocalardan oluşuyorsa ? ) Bu bölümü düşünüyorsanız üniversitelerin sayfasına giderek ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. Bizim zamanımızda biyomedikal mühendisliği çok fazla üniversitede yoktu.

ELEKTRONİK Mİ BİYOMEDİKAL Mİ?

Bu bölümü düşünen, sorular gönderen öğrenci arkadaşlarımız var.

  • Elektronik mühendisliği mi yoksa biyomedikal mühendisliği mi?
  • Makine mühendisliği mi yoksa biyomedikal mühendisliği mi?
  • Biyomühendislik mi biyomedikal mühendisliği mi?

Sorularıyla uzayıp gidiyor listemiz. Kafanızın karışık olması o kadar doğal ki. Araştırdığınızda karşınıza çok fazla şey çıkıyor ve siz bir türlü anlamlandıramıyorsunuz.

DERSLER YETERLİ Mİ?

 Bölüm boyunca alınan dersler önemli fakat yapılan projelerin, sunumların daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Ezbere dayalı hiçbir şey kalıcı olmuyor ve sağ kulağınızdan giren sol kulağınızdan çıkıyor. Ben burada ne yapıyorum, neden yapıyorum, neyi amaçlıyorum gibi sorulara yanıt verebiliyorsak ortaya anlamlı bir sonuç çıkacak demektir. Örnek vermek gerekirse, robotik dersinde teorik bilgi verilir, dersi AA ile geçip yüksek not ortalamasıyla mezun olsanız dahi bir soru geldiğinde cevaplama ihtimaliniz düşüktür. Fakat o konuyla alakalı bir robot yaparsanız hem tasarım, hem de yazılım hakkında fikir sahibi olursunuz ve seneler geçse de ne yaptığınızı unutmazsınız. Hatta lisansüstü eğitiminizde spesifik bir alana da yönelebilirsiniz. Şahane olur!

STAJ OLANAKLARI

Evet şimdi güçlüklerle dolu bir konudan bahsedeceğiz. STAJ YERİ BULMAK YA DA BULAMAYIP KAFAYI YEMEK! Umarım ikinci aşamaya geçmeden işinizi halledersiniz. Biyomedikal mühendisliği öğrencilerinin iki kez staj yapması gerekiyor mezun olabilmesi için. ( bizim üniversitede böyleydi diğer üniversitelerde süresi ve türü değişiyor ) Hastane stajı ve firma stajı yaparak mezuniyete bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz. Staj yeri bulmak herkesin korkulu rüyasıdır. Kontenjan yoktur, presentıbl olmak gerekir, öğrencilerle uğraşmak istenmiyordur gibi gibi bahanelerle karşılaşmanız muhtemel. Ben de bu zorluklarla karşılaşmış biri olarak en son bir hastaneyi bağlamıştım ve hastane stajımı bir ay boyunca harika şekilde tamamlamıştım. Farklı birimleri görme, ameliyatlara, yoğun bakımlara girme konusunda şanslıydım ve çok şey öğrendim. İkinci staj yerim ise perpa ticaret merkezinde bulunan bir firmaydı ve burası da bana çok şey kattı. Günümüzde staj yeri bulmak için linkedin kullanmanızı tavsiye ederim. Linkedin hesabı olmayan o kadar öğrenci var ki. Bu platformda staj ilanları yayınlanıyor, startuplar, gelişmiş firmalar yetiştirmek için öğrenci arayışında. Göz atabilir, kurucularla yahut şirket çalışanlarıyla iletişime geçebilir, niyetinizi tek parça halinde anlatabilirsiniz.

STAJ YERİ BULMA

BİTİRME PROJESİ

Bitirme projesi son aşama diyebiliriz. Projenizi tamamladıktan sonra jüri karşısında harika bir sunumla olaya nokta koyabilirsiniz. Biyomedikal mühendisliği multidisipliner bir alan olduğu için geniş spektrumda alanlara sahip. Burada önemli olan sizin çalışmak istediğiniz konu ve hocanızın o alanda yeterli olup olmadığı. Bu konunun altından başarıyla kalkarım diyorsanız hocanızın çalışma alanı dışında bir alana da yönelebilirsiniz. Kim bilir lisansüstünde de o alandan ilerlersiniz. Bitirme projeleri hakkında detaylı bir yazı yazabiliriz. Konuyu çok dağıtmamak adına birkaç örnek vermek istiyorum. Görüntü işleme, biyomedikal sinyaller, biyomedikal cihaz tasarımı, doku mühendisliği, biyomalzemeler vb. konular üzerinde çalışabilirsiniz. Literatür taraması yaparak mevcut çalışmaları inceleyip tez konunuzu belirleyebilirsiniz.

MEZUN OLDUM YA SONRA?

Mezun olduğumuz anı kırılma noktası olarak adlandırıyorum. Sanki bir fanusun içindeymişiz de o kırılmış ve gerçekler tüm çıplaklığıyla karşımızdaymış gibi. Neden mi? Çünkü KYK bursu/kredisi anında kesiliyor. Öğrenci akbiliniz kullanılmaz hale geliyor. İnsanlar eee noldu iş bulabildin mi sorularıyla sizi darlıyor ve iş görüşmelerinde salak saçma sorularla karşılaşabiliyorsunuz. PEKİ NE YAPACAĞIZ? Tabii ki de bırakmayacağız.

STARTUPLARDA İŞ VE STAJ 

Bilhassa startuplar heyecanlı ve işi öğrenmek isteyen insanlar arıyor. Teknoparklarda yer alan startuplarla iletişim kurabilirsiniz ve yetiştirilmek istediğinizi dile getirebilirsiniz. Burada amaç deneyim kazanmak, çalışma hayatını, insanları gözlemlemek. Memnun kalırsanız işe devam edebilir, farklı pozisyonlara geçebilirsiniz. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda ise rahatlıkla bırakabilirsiniz. Bu arada ilgi alanınız da değişebilir. Biyomalzemeler üzerine çalışmalar yaptıktan sonra savunma sanayine geçebilirsiniz. Böyle insanlar da var.

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ

Özel sektör sizi yıprattıysa, daha rahat çalışma koşulları istiyorsanız KPSS puanınızla devlet kademelerinde öğretmen olarak da çalışabilirsiniz. Bunun için formasyon almanız gerekiyor. Eskiden çok bilinmiyordu. Fakat günümüzde özellikle kadın mühendisler biyomedikal cihaz teknolojileri öğretmenliğine ilgi gösteriyor. Araştırmanızı öneririm.

ARGE MÜHENDİSİ OLMAK?

Yeterli sermaye ve güçlü bir ekiple arge projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlardan hibe alarak startupınızı kurabilirsiniz. Bunun öncesinde deneyim kazanmak için şirketlerde ARGE mühendisi pozisyonunda çalışabilirsiniz. Sürekli dile getirdiğim LINKEDIN platformunda verilen iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Spesifik konularda biyomedikal mühendisleri aranıyor.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMAK

Ülkemizde hakkıyla araştırma görevlisi olabilmek zor olsa da mümkün. Bunun için yüksek lisans yahut bütünleşik doktoraya başvurmanız gerekiyor. Daha sonra açılan kadro ilanlarına başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. Burada kilit nokta sizin BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ olarak mezun olmanız. Ve yüksek lisans yahut bütünleşik doktora programınızı hangi alanda yapacağınıza çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Zira bazı kadro ilanları sizi eleyebilir. Örnek vermek gerekirse

  • Biyomedikal Mühendisliği mezunu olmak, Biyomedikal Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak

Bu ilana Biyoteknoloji alanında lisansüstü yapan biri başvuramayabilir. Dolayısıyla bu durumu önceden kurgularsanız sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım  faydalı olmuştur. Sorularınızı bize iletirseniz sizin için içerik üretebiliriz. Esen kalın biyomedikalciler!

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın