uzayda yaşam - Bilim İnsanları Uzayda Yaşam İhtimali Olan Gezegenleri Renklerinden Anlamaya Çalışacak

Bilim İnsanları Uzayda Yaşam İhtimali Olan Gezegenleri Renklerinden Anlamaya Çalışacak

UZAYDA YAŞAM İHTİMALİ OLAN GEZEGENLERİ KEŞFETMEK İÇİN YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

Bilim insanları önümüzdeki 10-12 yıl içerisinde güneş sistemi dışındaki öte gezegenlerde yaşam belirtilerini tespit edebileceğimize inanıyorlar. Ancak uzayda yaşam ihtimali olan gezegenleri keşfedebilmek için yeni yöntemlere ve yeni cihazlara ihtiyaç duyacağımızı vurguluyorlar. Dünyanın dört bir tarafından bilim insanı bir araya gelerek bukonu hakkında bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda hazırlanan 5 makale Astrobiyoloji (Uzay Biyolojisi) dergisinde yayımlandı. Bu makalelerin daha sonraki araştırmaların bir çoğu için kaynak niteliği taşıyacağı belirtiliyor.Bizim Güneş Sistemi’mizin dışındaki gezegenlere “ötegezegen” diyoruz. Ötegezegenlerin hemen her yıldızın etrafında bulunabileceği düşünülüyor. 1992 yılından bu güne kadar 3.500’ün üzerinde ötegezegen keşfedilmiş. Bundan üç yıl önce kurulan ve NASA’nın ötegezegen izleme merkezi olan NexSS bünyesinde çeşitli alanlarda uzman bir çok bilim insanı ötegezegenlerde yaşama ait izleri onlardan çok uzakta olsakda anlayabilmemizin bir yolunu bulmaya çalışıyor. Şimdilik ötegezegenlere seyahat edemiyoruz, onlara sadece teleskoplarla bakabiliyoruz. Bu nedenle yaşam belirtisi olabilecek işaretler için teleskopları kullanmamız gerekmektedir.

UZAYDA YAŞAM İHTİMALİ OLAN GEZEGENLER 300x171 - Bilim İnsanları Uzayda Yaşam İhtimali Olan Gezegenleri Renklerinden Anlamaya Çalışacak

NexSS araştırmacılarının yayımladığı bu yeni makaleler ötegezegenlerde yaşam olup olmadığına dair geçmişten günümüze geliştirilen yöntemlerin bir özeti konumunda. Genel olarak bilim insanları iki çeşit sinyal aramaya odaklanmış durumdalar. Bunlardan birisi “yaşam” sonucu üretilen gazlara ait sinyaller, diğeri ise yaşam için gerekli olan oksijeni üreten algler (genel manada okyanuslar) ve yaprakların renk yoğunluğu. Bu tür işaretler gezegen dışından algılanabilecek düzeydedir. Bu amaçla gökbilimciler bu işaretleri algılayabilecek yeni teleskoplar tasarlamak üzerine çalışmalar yürütüyorlar.

Bilim insanları bu bakış açısının eksik noktalarının da bulunduğunu düşünüyorlar. Gezegenlerde yaşam olmasa bile oksijen bulunabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Hangi gezegende yaşamdan dolayı oksijen var hangisinde yaşam olmadığı halde oksijen var belirlemek için bir dizi karmaşık yöntemler geliştirmek zorundalar. Bunun yanında en gelişmiş teleskoplarımızla dahi bizden çok çok uzaklardaki gezegenlerden bir ışık noktası kadar alandan veri alabiliyoruz. Yani araştırılan ötegezegende yaşamın bulunup bulunmadığına dair bir güven düzeyi belirlemek gerekecektir.

Bu makalelerden de anlaşıldığı üzere uzayda yaşam izlerini bulabilmek amacıyla yapılan çalışmalar bir çok bilim alanının birlikte çalışmasına ihtiyaç duyuyor. Daha hassas teleskopların geliştirilmesi, biyolojik izlerin belirlenmesi, moleküllerin ve atomların hangi süreçler sonucunda oluşabileceğinin göz önünde bulundurulması farklı bilim dallarında uğraşan insanların bir araya gelmesi gerektiği anlamına gelir.

UZAY İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI DA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Haber Kaynağı :https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180628105113.htm

Bir Cevap Yazın