gelişen teknoloji ile film izlerken beyin dalgalarımız okunabilecek gibi duruyor

gelişen teknoloji ile film izlerken beyin dalgalarımız okunabilecek gibi duruyor

Beyin Dalgalarımızı Okuyan Filmler Hazırlanıyor!

3D Gözlüklerden sonra belki de sinemalarda beyin dalgalarımızı okuyan kulaklıklar dağıtılacak…

Beyin dalgalarını okuyan elektronik cihazlarla ilgili bir çok proje gerçekleştiriliyor. Bunlara birkaç örnek olarak zihin dalgalarımızla kontrol edebildiğimiz tekerlekli sandalyeler, zihin dalgalarımızı okuyarak düşündüğümüz resimleri görünteleyen yazılımlar veya düşünce halimize göre hareket eden tavşan kulaklı taçlar verilebilir. Şimdi ise beyin dalgaları film endüstrisinde kullanılıyor:
Bu haziran ayında Sheffield Uluslararası Belgesel Festivali’nde çıkacak olan The Moment isimli kurgu filmi bu yöntemle hazırlanmış bir filmdir. Filmin müziğini ve hızını seyircinin beyin dalgaları belirliyor.

Filmin yönetmeni Richard Ramchurn filmi küçük gruplarda test etti. İzleyicilere beyin dalgalarını okuyan kulaklıklar verildi. Okunan beyin dalgaları kişinin ilgisinin azaldığını gösterdiğinde filmin müziği değişecek şekilde veya olayların farklı bir karakterin etrafında döndüğü sahneler gösterilecek şekilde ayarlandı. Temel olarak filmin ana teması aynı kalsa bile, her izleyici içi farklı hızda, farklı müzik tonlarının duyulduğu ve farklı sahne sıralamalarının yer aldığı bir film hazırlandı.

MG Yorumu;

Beyin dalgalarını elektronik cihazlarla okumak ve algoritmalar ile ne anlama geldiklerini öğrenmek mümkün bir hale geldi. Şu ana kadar yapılan uygulamalarda bir nesneyi kontrol etmek gibi nesnel alanlar üzerinde çalışmaşar yapılıyordu. Fakat bu film örneğinde ilk defa psikolojik bir uygulamasına şahit olduk. Bundan sonra kişinin ruhsal haline göre değişen reklam tasarımları, e ticaret sitesi tasarımları gibi örnekler görmemiz mümkün. Bu alanda teknik bilgi sahibi olmak ise bir mühendisi aranan eleman yapmaya yetecek gibi duruyor.

Kaynak: https://futurism.com/personalized-brainwave-guided-movies/

Bir Cevap Yazın