beyin dalgaları ile robot kontrolü

beyin dalgaları ile robot kontrolü

BEYİN DALGALARI ve EL HAREKETLERİ İLE ROBOTLARI KONTROL EDEBİLECEĞİZ!

MIT Araştırmacıları Tarafından Geliştirilen Yeni Bir Sistemle Robotlar Beyin Dalgaları ve El Hareketleri İle Kontrol Edilebilyor;

Bir işi robotlara yaptıracaksanız çoğu işiniz pek de kolay olmayacaktır. Robotunuz ya yaptıracağınız işe özel olarak tasarlanmış olmalı veya robotunuza yapacağı işi yazılımsal olarak öğretmelisiniz. Bunlar ekonomik ve teknik olarak maliyet anlamına geliyor. Peki ya robotlarınızla beyin dalgaları ile iletişim kurabilseydiniz nasıl olurdu? Bir kaç el hareketi ile robotun hatalarını düzeltebilmek işimizi çok ciddi manada kolaylaştırır. İşte bu araştırmacıların geliştirdiği yeni sistem size bu imkanı sunuyor.Beyin Dalgaları İle Robotları Nasıl Kontrol Edeceğiz?

MIT’in Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarından (CSAIL) bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen sistem insan vücudundan iki farklı veri alıyor. Bunlar EEG ve EMG verileri. EEG verileri beyin dalgaları verileri anlamına geliyor. EMG verileri ise bileğe takılan sensörler ile bilek kaslarımızın hareketini algılayan sensörlerden gelen veriler. Geliştirilen sistem bu iki veriyi birlikte kullanıp değerlendirerek robot ile iletişim kurmamız için aracılık yapıyor.

Sistemi kullanan insana kafa üzerine takılan EEG sensörleri ve bileğe takılan EMG sensörleri giydiriliyor. Normal şartlarda robot yapılacak işi kendi başına yerine getiriyor ve sensörlerle donatılmış kullanıcı robotu sadece izliyor. Eğer kullanıcı robotun yapması gerekenin dışında bir hareket yaptığını anlarsa, sistem kullanıcının beyninden yayılan “HATA” dalgalarını algılıyor ve robotu durduruyor. Daha sonra kullanıcı el hareketi ile robotun doğru hareketi seçmesine yardım ediyor. Yani kullanıcı sadece işler yolunda gitmediği anlarda beyin dalgaları ile robotu durduruyor ve el hareketleri ile işleme müdahale ediyor. Videoda bu açık bir şekilde anlaşılabilir.

Geliştirilen sistem test edilirken insansı bir robot kullanıldı. Robot önündeki üç noktadan birisine delik açmak için ayarlandı. Bu delikleri bazen yanlış yere açmak üzere proğramlandı. Amaç kullanıcının müdahale edeceği bir kurgu ortaya koymak. Sistem sensörleri kullanıcıya giydirildi. Daha sonra robot kullanıcının istediği noktaya değil başka bir noktaya delik açmaya çalışınca kullanıcı hata olduğunu farketti ve bunu beyin dalgalarından algılayan sistem robotu durdurdu. Daha sonra kullanıcı el hareketleri ile robota hangi noktaya delik açması gerektiğini gösterdi. Sonra robot kullanıcının istediği noktaya delik açtı.

Mühendis Gündemi Yorumu:

Robot teknolojisi gelişiyor, hem de çılgınlar gibi. İnsanoğlunun birşeyleri daha hızlı ve daha az yorularak yapmayı istemesi bu teknolojinin temel itici gücünü oluşturuyor. Ekonomik rekabet ise işleri iyice alevlendiriyor. Bu çalışmada ise robot ve insan etkileşimi örneği görüyoruz. Hemde doğrudan etkileşim! Yani anlık olarak robotun hareketlerine müdahale edebiliyoruz. Bu ilginç ve ürkütücü bişey. Örümcek Adam filmini izlemişsinizdir, o filmde Doctor Octopus! Evet şimdi bu makineleri biz kontrol ediyoruz ama sonrası ne olacak.

Bir insan gerçeği karşımızda; bencillik ve güç sevgisi. Açıkçası yapay zekanın veya robotların bizi ele geçireceği korkusunuduymuyorum ama bu iki insan gerçeği hepimizi ele geçirmiş durumda. Bu bencillik ve güç sevdası yapay zekadan veya robotlardan daha korkunç bişey. Üstelik bu gelişmeler ya kötü insanların eline geçerse? Neyse bu sorular biraz klasik sorular ama ciddi sorular. Biz şimdi gelecek komplo teorilerinden teknik gelişmelere geçelim:

Robotları kontrol etmek için beyin dalgalarını kullanmak özellikle bedensel engelli bireylerin faliyet alanlarını genişletiyor. Zaten hali hazırda kas veya beyin verileri ile kontrol edilen protezler geliştiriliyor ve kullanılıyor. Hatta Türkiyemide de buna örnek çok güzel çalışmalar var. Meraklısı google’de “robot el” araması yaparlarsa ulaşabilirler.

Ayrıca şu yazı ilginizi çekebilir: ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ!

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180620094804.htm

Bir Cevap Yazın