ARAŞTIRMACILAR YETİŞKİN SİNİR HÜCRELERİNİN BİYOBASIMI İÇİN YENİ BİR TEKNOLOJİ KULLANDI!

Bir grup araştırmacı, yetişkin nöron hücrelerini basmak için lazer destekli biyobaskı teknolojisini kullanarak hücre canlılığını ve işlevselliğini yüksek düzeyde tutmayı başardı. Lazer kaynaklı yan transfer (LIST) olarak bilinen yöntem, farklı viskoziteye sahip biyomürekkepleri kullanarak mevcut biyobasım tekniklerini geliştirerek daha yüksek verime sahip üç boyutlu biyobasıma olanak sağlamaktadır.

Çalışmada, farelerin periferik sinir sisteminden alınan dorsal kök ganglion (DRG) nöronları kullanıldı. Biyomürekkep içinde süspanse edilen nöronlar, biyouyumlu bir substratın üzerinde bulunan kare bir kılcal damarın içine yüklendi. Düşük enerjili lazer darbeleri, kılcal damarın orta noktasına odaklanarak hücre yüklü biyomürekkebin damlacıklar halinde basılmasını sağladı.

Biyobasımdan sonra farklı testler uygulandı. Yapılanan canlılık testinde hücrelerin yüzde 86’sının baskıdan iki gün sonra hayatta kaldığı sonucuna ulaşıldı. Araştırmacılar, düşük enerjiye sahip lazer darbeleri kullandığında canlılık oranının arttığını belirtiyor. Daha yüksek lazer enerjisi kullanıldığında ise hücrelerin zarar görme olasılığı yükselmektedir. Yapılan diğer testler arasında ise nörit büyümesini, zararlı uyaranlara karşı duyarlılığı ve nöropeptidleri serbest bırakma yeteneğini ölçmek de vardı. Sonuçlar umut vaat ediyordu ve tekniğin biyobaskı teknolojisi adına önemli bir katkı sunabileceği düşünülüyor.

Hamid Orimi, deneylerde daha az hayvan kullanılacağını ve bu gelişmelerin sadece insanlar için değil hayvanlar için de faydalı olacağını söylüyor. Bu çalışmaların neticesinde birçok test hayvanlar yerine dokular üzerinde denenecek ve daha doğru sonuçlar elde edilecek.

REFERANS

Bioprinting News

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın