3d yazıcı ile şekil değiştiren parçalar

3d yazıcı ile şekil değiştiren parçalar

3D YAZICI İLE MANYETİK ALANDA ŞEKİL DEĞİŞTİREN KÜÇÜK ROBOTLAR ÜRETİLDİ!

MIT Üniversitesinden Bir Ekip 3D Yazıcı İle Basılabilecek ve Manyetik Alanda Şekil Değiştirebilecek Bir Malzeme Geliştirdi:

Bir parça düşünün! 3D yazıcı ile basıyorsunuz. Daha sonra küçük bir manyetik alan kaynağı olan mıknatısı bu parçaya yaklaşınca parça sıçrıyor, yuvarlanıyor, şekil değiştiriyor, birşeyleri tutup bırakabiliyor, sürünebiliyor. Birkaç parçayı ayrı ayrı basıp birleştirmeden hemde, tek parça! Işte MIT Üniversitesinden bir mühendis grubu böyle parçalar basabileceğimiz bir sarf malzemesi ve özel bir nozül (3B yazıcının baskı yaptığı uç kısmı) geliştirdi.

Bu 3D Yazıcı ve Malzeme Nasıl Çalışıyor?Yürütülen proje iki temel kısımdan oluşuyor. Bunlardan birincisi manyetik alana tepki verebilecek özelliklere sahip uygun bir baskı malzemesi geliştirmek. Araştırmacılar bu sarf malzemesini, içerisinde küçük manyetik parçacıklar bulunan bir 3b basılabilir mürekkep olarak geliştirdiler. Projenin asıl önemli kısmı ise ikinci kısım. Ekibin bu manyetik parçacıklarla karıştırılmış mürekkebi basma mantıkları. Bu mantık temel olarak geliştirilen mürekkep içerisindeki manyetik parçacıkların basılacak olan parçanın her bir noktasında farklı yönelimlerde olmasını kapsıyor. Projenin en özgün ve güçlü yönünü bu mantık oluşturuyor. Çünkü bu şekilde parça üzerindeki her bir noktanın sabit manyetik alana farklı tepkiler vermesi sağlanıyor. Yani bastığımız parçaya mıknatıs yaklaştırdığımızda bir kısmı sağ tarafa meyillenirken bir kısmı havaya kalkabiliyor.

3D Yazıcı elektromanyetik nozül aparatı
3D Yazıcı elektromanyetik nozül aparatı

Geliştirilen 3B yazıcının nozül kısmına elektromanyetik bir cihaz ekleniyor. Bu aparat elektromanyetik kuvvet yönünü değiştirebiliyor. Böylece nozül ucundan akan özel mürekkep içerisindeki manyetik parçacıkların yönü ayarlanabiliyor. Sonuçta basılan parçanın her bir noktasındaki manyetik parçacık yönlenmesi istenilen şekilde düzenlenebiliyor.

MIT’nin makine mühendisliği ve çevre mühendisliğinde kariyer geliştirme profesörü olan Xuanhe Zhao, çalışma grubunun bu yaklaşımının manyetik kontrollü biyomedikal cihazlar üretmekte kullanılabileceğini söylüyor. Zhao; “Örneğin kan pompalamasını kontrol etmek için damar çevresine bir yapı yerleştirebilir veya görüntü almak, doku örneklerini çıkarmak, tıkanıklıkları gidermek veya belirli bir bölgeye bazı ilaçları taşımak için veya mide bağırsak kanalında bir cihaza kılavuzluk etmek için bir mıknatıs kullanabiliriz.” dedi.

Bu Yöntem Diğer Yöntemlerden Daha Hızlı Hareket Edebilen Şekil Değiştirebilir Cihazlar Üretmemizi Sağlıyor.

Belirli fiziksel koşulların değişmesi ile geometrik yapılarını değiştiren malzemelere şekil değiştirebilen malzemeler deniliyor. Örneğin bazı hidrojeller sıcaklık veya pH değişimlerinde şişebiliyor. Yine şekil hafızalı polimerler veya sıvı kristal elastomerler ısı veya ışık gibi uyartılardaki değişmelerle deforme olabiliyor. Ama bu işlemler çok uzun sürede gerçekleşebiliyor. Bu süreç bazen dakikalarca sürse de bazen saatler alabiliyor. Bu nedenlerden dolayı mevcut malzemeler tedavi amacıyla kullanılacak biyomedikal robotçukların üretilebilmesinde ideal bir malzeme olmaktan uzaklaşıyor.

MIT’de geliştirilen bu yeni yaklaşım ise daha kısa sürede şekil değişimleri gösteren parçacıklar üretilmesine izin veriyor. 3D yazıcı ile basılabilen bu parçacıkların şekil değiştirme süreleri bir iki saniyeyi bile bulmuyor. Yani medikal robotçuklar üretmeye oldukça uygun bir yöntem olarak görünüyor.

Şu Haberi okumak için tıklayın: 3b yazıcılarla karmaşık dokular üretilmeye başladı!

Haber Kaynağı:  www.3ders.orgBir Cevap Yazın