3d bioprinting yöntemi ile kalp dokusu üretildi

3d bioprinting yöntemi ile kalp dokusu üretildi

3D BIOPRINTING YÖNTEMİ İLE KALP DOKUSU ÜRETİLDİ!

BIOLIFE4D Şirketi 3D Bioprinting Yöntemi İle İnsan Kalp Dokusu Ürettiğini Duyurdu

3D Bioprinting (3 boyutlu canlı baskı) ve doku mühendisliği konusunda uzmanlaşmış Chicago merkezli bir firma olan BIOLIFE4D şitketi, insan kardiyak dokusunu başarıyla ürettiğini açıkladı. Üretilen kardiyak dokusunun yama kabiliyeti olduğu belirtildi. Tüm işlem süreci birkaç gün içerisinde gerçekleştirildi.3B canlı baskı yöntemi ile başarılı bir şekilde üretilen kalp dokusu kalpte bulunan bir çok hücreyi içeriyor. Üretilen bu kardiyak yamanın akut kalp yetmezliği bulunan hastalarda kayıp miyokard kontraktilitesini yeniden kurabilmek için kullanılabileceği düşünülüyor. Firmanın bu aşamadan sonra biyografik yöntemi ile tam bir insan üretmeye yöneleceği bekleniyor. Bu çalışmalarda odak noktalardan birkaçı ise kalp kapakçıkları ve kan damarları olacaktır.

BIOLIFE4D’de bilim adamı Dr. Ravi Birla: “Günler içerisinde insan kardiyak yamasını 3d baskı yöntemi ile üretmemiz bilim çevresinde duyulmamız bir hızdır. Bu uğraşlar insan dokuları üretmedeki, özellikle 3d bioprinting yöntemi ile insan kalbi üretmeye yönelik net ve hızlı bir yol geliştirme kabiliyetimizi açık bir şekilde göstermektedir.” dedi.

3D Bioprinting Yöntemi İle Kalp Dokusu Üretme Aşamaları Nelerdir?

Kalp dokusu üretim süreci hastadan kan örneği alınması ile başlar. Bilindiği üzere insan vücudunda bulunan bütün doku hücreleri aynı DNA dizilimine ve genlere sahiptir. Yani teorik olarak herhangi bir doku hücresinin başka bir doku hücresine dönüştürülebilmesi mümkündür. İşlemin ikinci aşamasında ise hastadan alınan bu kan hücreleri, indüklenmiş pluripotent kök hücrelerine dönüştürülür. Pluripotent kök hücre, calıdaki bütün doku hücrelerinioluşturabilme özelliğine sahiptir. [1]

3d bioprinting yöntemi ile kalp dokusu üretildi!
3d bioprinting yöntemi ile kalp dokusu üretildi!

İndüklenmiş pluripotent kök hücreler ilerleyen süreçlerde kardiyomiyositlere (kalp hücreleri) dönüşecektir. Bu hücrelerin süreç boyunca canlılığını yitirmemesi için besin öğeleri içeren hidrojel bir yapı ile karıştırılırlar. Bu karışım biyopriterlerde biyo mürekkep olarak kullanılacak malzemedir. Hazırlanan özel biyo mürekkep gelişmiş bir 3d bioprinter’e yüklenir ve bu 3b bio yazıcı ile istenilen formda kardiyak yama hücresi üretilir.3d bioprinting alanında faliyet gösteren BIOLIFE4D Ceo’su Steven Morris: “Bu an BIOLIFE4D için muazzam bir an ve bu kadar kısa bir sürede bilimsel bir dönüm noktasını başarmaktan gurur duymalıyız. Başından beri misyonumuz hayatımızı kullanmak için teknolojimizi kullanmak oldu. Bu gün bu hedefe ulaşmak için bir adım daha yaklaştığımıza inanıyoruz.” dedi.

3D CANLIBASKI YÖNTEMİ İLE KARMAŞIK DOKULAR ÜRETİLMEYE BAŞLANDI HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynaklar:

[1]: http://e-dergi.marmara.edu.tr/marumj/article/view/5000104872/5000098002

Haber Kaynağı: http://www.3ders.org/articles/20180627-biolife4d-successfully-3d-bioprints-human-heart-tissue.html

Fotoğraflar: https://biolife4d.com/

Bir Cevap Yazın