3d bio yazıcı ile zerdeçal - 3d Bio Yazıcı İle Zerdeçalın Ne Alakası Olabilir?

3d bio yazıcı ile zerdeçal

3d Bio Yazıcı İle Zerdeçalın Ne Alakası Olabilir?

3D Bio Yazıcı İle Basılan Kemik İskeleleri Zerdeçal Bileşenleri İle Kaplanınca Kemik Hücrelerinin Büyüme %30-45 Arasında Artış Oluyor!

Washington Devlet Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir araştırmada en modern teknolojilerin dahi hala geleneksel yöntemlerden yararlanabileceğini gösterdi. Ekip bir 3d bio yazıcı ile basılmış seramik kemik iskelesini zerdeçal içerisinde doğal olarak bulunan bileşiklerle kapladılar. Bu yeni uygulamalarda kemik iskelesindeki hücre büyümesinde kaplama olmadanki haline göre %30 ile %45 arasında bir artış gözlemlendi. Araştırma “Metarials Today Chemistry” dergisinde yayınlandı.Proje Yürütücülerinden Susmita Bose; “Bir anne olarak ve kimya hakkında bir bilgi birikimine sahip olduğumdan, çocuklarımın her hastalıkta çok fazla kimyasala maruz kalmaması gerektiğini düşündüm. Bu yüzden evde yapılan ilaçlara bakmaya başladım.” dedi.

Çeşitli baharat karışımlarında, soslarda ve diğer yemeklerde çok fazla kullanılan zerdeçal aynı zamanda sağlık yönünden faydası olmasından dolayı tarih boyunca saygın bir baharat olarak kullanılmıştır. Bir bitki kökünden elde edilen bu baharat anti oksidan, iltahap giderici, bir çok kansere karşı faydalı ve kemik yapıcı özelliklere sahiptir. Zerdeçal uzun yıllar boyunca özellikle Asya ülkelerinde ilaç olarak kullanılmıştır. Ancak genelde ağız yolu ile tüketildiği için etkisini tam olarak gösterememektedir. Washington Devlet Üniversitesi’nde yürütülen bu yeni çalışmada ise zerdeçal içeriği doğrudan istenilen bölgeye uygulanmıştır. Yani 3d biyo yazıcılarla üretilmiş kemik iskelesine.

3d bio yazıcı ile üretilmiş kemik iskelesinin zerdeçal özütü ile kaplanması
3d bio yazıcı ile üretilmiş kemik iskelesinin zerdeçal özütü ile kaplanması

3d Bio Yazıcı İle Üretilen Kemik İskelesi Zerdeçal Özütü İle Kaplandı

Araştırmacıların kullandığı üç boyutlu basılmış kemik iskelesi, doku onarım çalışmalarında sıklıkla kullanılanlara çok benzeyen bir çeşit canlı uyumlu seramik malzemeden yapılmıştır. Bu iskeleler, iç kısımları yavaş yavaş büyüyüp birbiri ile kaynaşarak doku oluşturan hücreler ile tohumlanmıştır. Bu yöntem özellikle osteoporoz tedavisinde kullanılıyor. Bu şekilde gerçekleştirilen doku tedavilerindeki en büyük problem, yeni gelişen kemik dokusunun mevcut dokuda dengesizlikler oluşturmasıdır.

Ekip 3d bio yazıcı ile üretilmiş kemik iskelesinde hücrelerinin büyümesini hızlandırmak ve canlılığı artırmak için zerdeçal bileşenini denemeye karar verdi. Zerdeçal özütü ile kullanılacak iskeleyi etkili bir şekilde kaplamayı başardılar. Daha sonra kemik iskelesi içerisindeki hücrelerin büyümesini ve doku oluşumunu incelediler. Kemik iskelesinde kılcal damar ve ve doku oluşumunda hızlanmalar gözlemlendi.

3D YAZICILAR İLE KARMAŞIK DOKULAR ÜRETİLMEYE BAŞLANDI YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Haber Kaynağı: http://www.3ders.org/articles/20180504-coating-3d-printed-scaffolds-with-turmeric-ingredient-improves-bone-growth-by-up-to-45-percent.html

Zerdeçal Hakkında Bilgi: http://www.mavikadin.com/zerdecal-nasil-kullanilir-tuketilir-yenir-neye-yararBir Cevap Yazın