3d bio yazıcı elde taşınabilir ve deri üretebilir

3d bio yazıcı elde taşınabilir ve deri üretebilir

Elde Taşınabilir 3d Bio Yazıcı İle Deri Dokusu Üretiliyor

Elde Kullanıma Uygun Olarak Tasarlanmış 3D bio Yazıcı İle Deri Tedavileri DahaHızlı ve Daha Kolay!

Toronto Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırma ekibi, yeni bir 3d bio yazıcı geliştirdi. Ekibin yenilikçi yaklaşımı ile ortaya çıkan bu 3d yazıcı elde kullanıma uygun olarak tasarlandı. Bu yazıcı, özellikle derin deri yaraları için iyileşme sürecinin başlamasını sağlayan deri katmanını yara üzerinde üretip yaralı kısmı kapatabiliyor. Bu taşınabilir 3d yazıcı ile deri dokusu yara üzerinde kısa bir sürede oluşturulabiliyor. Araştırma “Lab on a Chip” dergisinde yayınlandı.

Daha önceleri yapılan 3d bio yazıcı çalışmalarını da dikkate alacak olursak bu alanda özellikle deri üretimi üzerine ciddi çalışmalar olduğunu farkederiz. Öyle görünüyor ki 3d yazıcılar deri üretimi gibi düz yüzeyli dokular üretme konusunda güçlü bir alternatif konumunda. Bununla birlikte laboratuvarlarda kullanılan üç boyutlu deri üretme yazıcıları oldukça pahalı, hantal ve karmaşık cihazlardır. Bu sorunlar sebebi ile deri üretimi laboratuvarlarla sınırlandırılmışdır. Yeni üretilen 3d deri yazıcısı ise daha ucuz, daha pratik ve çok daha hızlı bir alternatif sunuyor.Derin deri yaralanmalarında genellikle derinin üç tabakası zarar görür. Bunlar; epidermis, dermis ve hipodermis tabakalarıdır. Mevcut deri tedavilerinde sağlıklı deri, yaralanmış bölgenin epidermis ve kısmen de dermis tabakalarına aşılanarak gerçekleştirilir. Bu da yeterince sağlıklı derinin bulunması gerektiği anlamına gelir ki çoğunca mümkün olmayabilir. Bu nedenle yaralı alanın bir kısmı açıkta kalır ve kötü bir iyileşmeye neden olur.

UoT araştırmacılarının geliştirdiği elde kullanılabilir ve taşınabilir 3d bio yazıcı doku tabakaları ve özel bir biyo mürekkep kullanır. Bu özel biyo mürekkep ise dokunun kendini daha iyi yenilemesini sağlar. Biyo mürekkep, dermis tabakasında da bol miktarda bulunan kolajenden gibi protein bazlı biyo malzemelerden oluşur. Doku tabakaları, hasarlı cildin daha iyi ve etkili bir şekilde canlandırılabilmesi için bir taban oluşturmak amacıyla yara bölgesinin belirli bölgelerine yerleştirilir. Böylece yara üzerinde deri dokusu üretilmiş olur ve yara iyileşme sürecine başlar.

 

 

Elde taşınabilen ve deri üreten 3d bio yazıcı
Elde taşınabilen ve deri üreten 3d bio yazıcı

Bu 3D Bio Yazıcı Daha Kullanışlı Bir Alternatif!

Geliştirilen 3d bio yazıcı 1 kiloğramdan daha az bir ağırlığa sahiptir. Elde kullanılmak amacı ile yapıldığından oldukça küçük boyutlara sahiptir. Aynı zamanda bu yazıcıyı kullanmak için çok daha az bir eğitime ihtiyaç vardır. Bir çok 3d biyo yazıcının ürettiği deri, basma işleminden sonra yıkamak gibi son işlemler gerektirse de, el tipi taşınabilir yazıcı bu işlemi de ortadan kaldırır.

Bu çalışmayı farklı bir yönden de değerlendirmekte fayda vardır. Düşünceleri değiştirmek! Bir çok teknik alanda kullanılan cihazların mevcut durumları bizde o cihazları laboratuvarlardan başka yerlerde kullanamayacağımız algısını oluşturur. Hatta bazen bir çok cihazı kullanmak için çok uzun süreli eğitimler almamız gerektiğini düşünürüz.Evet bunlar doğru düşüncelerdir fakat aynı zamanda farkına doğrudan varılmayan mühendislik problemleridir. Pekala daha farklı ortamlarda kullanılacak cihazlar geliştirilebilir. Bu çalışmada önemli olan noktanın şurası olduğunu düşünüyorum; asıl problemi fark etmek ve teknik ön yargılardan kurtulmak! 

“3D YAZICI KULLANILARAK HASTANIN HASSAS BEYİN MODELİ ÜRETİLDİ” YAZISI İÇİN TIKLAYIN

Haber Kaynağı: http://www.3ders.org/articles/20180503-uot-develops-handheld-3d-skin-printer-for-fast-repair-of-deep-wounds.html

Bir Cevap Yazın