3D BETON BASKILI ÜRÜNLER İSTANBUL PARKLARINDA

TÜRKİYE’DE BİR 3D İNŞAAT YAZICISI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden olan İSTON, 2018 yılından beri devam eden AR-GE faliyetleri sonucunda bir robotik 3d inşaat yazıcısı üretti. Bu inşaat yazıcısı yerli ve yabancı birçok haber kanalında ilgiyle takip edildi. 2018 yılında bir kartezyen tipi 3d yazıcı üreten İSTON, devam eden süreçte bir de robotik 3d inşaat yazıcısı üretti. Bu yazıcı ile 300 metrekarelik ve 150 metrekarelik evler basmayı başardılar.

SADECE EV Mİ ÜRETİYOR?

İSTON’un geliştirdiği bu 3d harç yazıcısı, ürettiği evlerle oldukça ilgi çekti. Bunun yanında İSTON bu inşaat yazıcıları ile sadece ev üretmiyor. Şehir mobilyaları sektöründe de bu yazıcıyı aktif bir şekilde kullanıyor. Öyle ki sadece atolye ortamlarında değil sosyal kullanım alanlarında bile 3d inşaat yazıcısı ile üretilmiş ürünleri görmemiz mümkün. İstanbul’un birçok park ve bahçesinde 3d harç yazıcıları ile üretilmiş bankları ve çöp kutularını görmek mümkün.

3d construction printer istanbul 3d concrete printer - 3D BETON BASKILI ÜRÜNLER İSTANBUL PARKLARINDA

İSTON’un twitter hesabında paylaştığı bir gönderide, “İSTON tasarım ve Ar-Ge ekibinin ürünü olan 3d beton baskı teknolojisi ile üretilen kent mobilyalarımız ‘World Cities Congress Istanbul’18’ Akıllı şehir Fuarı’nda görücüye çıktı” diye belirtmişti. Bahsedilen kent mobilyalarında banklar, masalar, dış ortam koltukları yer almaktadır.

300 METREKARE EVİ 15 GÜNDE ÜRETEBİLİYOR

3d beton baskı teknolojisi ile 300 metrekarelik bir evin kaba inşaatının üretilmesi 15 günde tamamlanabiliyor. Bu süre tek bir robotik 3d beton yazıcısı ile yapılan inşaatlar için geçerli. Bunun yanında birden fazla yazıcı ile yapılan inşaatlar daha kısa sürede tamamlanabilecektir.

AVANTAJLARI NELER?

3d beton baskı makineleri inşaat sektöründe çok önemli avantajlar kazandırmaktadır. Bunları sıralayacak olursak

-DEMİR VE KALIP İŞÇİLİĞİ EN AZA İNDİRİLİYOR

Geleneksel inşaat uygulamalarında yapıya belirli formları vermek için kalıp yapılır. Kalıp içerisine de demir donatı yerleştirilir. Bu kalıbın içerisine önceden hazırlanmış beton boşaltılır. Beton sertleştiği zaman da kkalıp sökülerek istenen yapı elde edilir.

3d beton baskı teknolojisinde ise direk ve kiriş formları yazıcı ile oluşturulur. Yani dışarıda bir kalıp hazırlamak gerekmez. İstenilen yerler içi boş bir kalıp olarak basılır. Daha sonra demir donatı yerleştirilir ve içerisine beton dökülür.

-MİMARİ SERBESTLİK KAZANDIRIYOR

Genel olarak 3d baskı teknolojisi tasarım serbestliği sağlar. Yani geleneksel yöntemlerle üretemeyeceğiniz veya üretimi maliyetli olan tasarım detaylarını 3d beton yazıcılar ile çok daha estetik olarak elde etmek mümkündür. Bu nedenle silindirik veya prizmatik olmayan tasarım detaylarının üretimi avantajı vardır. Daha estetik, daha sanatsal yapılar oluşturmak, kapı pencere duvar detaylarını daha kişisel yapmak mümkün hale gelmektedir.

-İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN DAHA AVANTAJLI

İnşaat sahaları iş güvenliği bakımından riskli bölgelerdir. Geleneksel inşaat yöntemlerinde yapının çökmesi, kullanılan aletler veya harç kimyasalları, tozlu ortam, ağır çalışma koşulları nedeni ile iş kazaları meydana gelmektedir. 3d beton yazıcıları ile yapılan inşaatlarda ise birçok ağır iş ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında çalışan sayısı da geleneksel yöntemlere göre çok azdır. Bu da daha güvenli bir çalışma ortamı sunmaktadır.

-ÇEVRECİ

3D beton yazıcılar ile üretilen yapılarda daha az hammadde kullanılmaktadır. Gerek demir gerek kalıp malzemeleri gerek sarf malzemeleri düşünüldüğünde 3d beton yazıcıların daha çevreci bir yönünün olduğu görülür.

-ISI VE SES YALITIMI AVANTAJLARI VAR

3D baskı teknolojisi, daha genel ifadesi ile eklemeli imalat teknolojisi üretimde iç detayları oluşturma konusunda avntajlar sağlar. Yani üretilen bir parçanın veya yapının içini tamamen doldurmanıza gerek yoktur. Yapının içini istenilen formda bir boşluk ile örmek mümkündür. Bu da ısı ve ses izolasyonu konusunda oldukça ciddi avantajlar sunar. Teknik ekibin ifadelerine göre 3d beton baskı teknolojisi ile üretilen yapılar ilave ısı yalıtımı gerektirmeden soğuk iklim şartları olan bölgelerde bile kullanılabilir.

Sadece ısı yalıtımı olarak değil ses yalıtımı yönünden de iç yapının ve kullanılan harcın sunduğu avantajlar vardır.

ÖZEL SEKTÖR VE KAMUDAN TALEPLER VAR

İSTON yetkilileri, bu 3d beton baskı makinesine, ürünlere ve harca özel sektör ve kamudan talepler olduğunu belirtiyor. Ankara’da bir özel sektörle ve Katar’da bir kamu kuruluşu ile anlaşma süreçleri olduğunu belirtiyorlar.

HARCIN PATENTİ İSTON’A AİT, YAZICI VE BESLEME ÜNİTESİ YERLİ BİR ANLAYIŞLA GELİŞTİRİLDİ

3d beton yazıcı teknolojisinde en önemli zorluk kullanılan betonun özelliklerindedir. Kullanılan beton hem hızlı bir şekilde kuruyabilmeli, hem bir önceki katmana yapışabilmeli hem de gerekli mukavemet değerlerini sağlayabilmelidir. Bu doğrultuda 3d beton yazıcısı için geliştirilen betonun arge süreci tamamen İSTON bünyesinde yapıldı. C50 standardında üretilen betonun patenti de İSTON’a ait.

Bunların yanında daha önce üretilen kartezyen 3d inşaat yazıcısı ve şimdi kullanılan robotik 3d beton yazıcısı da İSTON bünyesinde üretildi. Yine bu yazıcılara beton pompalayan besleme ünitesi de İSTON tarafından geliştirildi.

Belirttiğimiz gibi bu makinelerle üretilen kent mobilyaları İstanbul’da birçok park ve bahçede kullanılmaktadır. Denk geldiğiniz zaman daha yakından inceleme şansını kaçırmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın