45 3d baskı ile üretilen kalp kapakçıkları 3d bioprinting - 3D BASKI İLE ÜRETİLEN KALP KAPAKÇIKLARI KOYUNLARDA BAŞARIYLA TEST EDİLDİ

3D BASKI İLE ÜRETİLEN KALP KAPAKÇIKLARI KOYUNLARDA BAŞARIYLA TEST EDİLDİ

3D Yazdırma Tekniği İle Üretilen Kalp Kapakçıkları İle Koyunlar Üzerinde Yapılan Testlerin Başarılı Olduğu Açıklandı.

Avusturya Queensland merkezli özel bir tıbbi teknolojiler firması olan Admedus daha önce TAVR kısaltması ile bilinen bir kalp kapakçığı üretme yönteminin patentini almıştı. TAVR, İngilizce “Transcatheter Aortic Valve Replacement” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu ifade, “Ters sonda aortik kapakçık protezi (veya değişimi)” şeklinde bir manaya sahip. Bu proje, 3D baskı teknikleri kullanılarak tek parça olarak aortik kalp kapakçığı üretilmesi amacını taşıyor.

3D Baskı Yöntemi İle Üretilen Kapakçıklar Koyunlarda Test Ediliyor!Admedus firması, 3d baskı yöntemleri ile ürettikleri bu tek parça kalp kapakçığını koyunlar üzerinde başarı ile test ettiğini duyurdu. Bu deney çalışması için Admedus firması Avrupada bulunan önemli bir laboratuvar ile ortaklık kurdu. Üretilen kalp aortik valfler koyunlara nakledilmeden önce bir takım testler yapıldı. Tek parça halinde üertilen bu kapakçıklar laboratuvar ortamında 400 milyon defa kullanımdan sonra dahi işlevini devam ettirebildi. Bu döngü miktarı normal bir insanda yaklaşık olarak 10 yılda gerçekleşiyor. Bunun yanında bahsi geçen tek parça üretim yöntemine rakip yöntemlerle üretilen valfler 250 milyon defa döngü gerçekleştiğinde önemli ölçülerde fiziksel yorgunluk gösterdiler.

3D Baskı yöntemleri kullanılarak üretilen bu yeni kalp aort valfi, canlı organa nakil sırasında en az hasar verecek şekilde tasarlandı. Bu tek parça valf tamamen katlanabilir bir yapıya sahip. Bu sayede bir sonda kullanılarak gerekli yere açık kalp ameliyatına ihtiyaç duymadan yerleştirilebilir. Ayrıca yerleştirme işlemini gerçekleştiren cerraha kolaylıkla uyum sağlayabileceği bir yerleştirme mekanizması sunar ve paravalvular sızıntı riskini azaltır.

Admedus firmasının CEO’su Wayne Paterson: “Bu TAVR projesininin geliştirilmesinde bir sonraki aşamaya geçtiğimiz önemli bir adımdır. Canlı bir kalbin içerisine yerleştirilen tek parça halinde üretilmiş bu valfleri gözlemlemek heyecan vericiydi. Bu deneyler, sahada küresel liderler ile yürütülüyor ve ürünün ticarileşmesini hızlandırırken geliştirme ekibimiz için hassas bir anlayış kabiliyeti gerektiriyor.” dedi.

Patent Başvurusunda Bulunuldu

Admedus şirketi daha önce de kendi teknolojilerini kullanarak 3d baskılı yeni bir kalp kapakçığı üretimi için patent başvurusunda bulunmuştu. Bu çalışmalarda Profesör Leon Neethling tarafından geliştirilen bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntem yumuşak doku onarımında kullanılabilecek dayanıklı ve canlı dokuya uyumlu iskeleler üretme olanağı sunuyor.Kalp hastalıkları için kritik bir öneme sahip olan bu kalp aort valfleri bir çok hastaya umut olacak gibi. Ama bir hastaya uygulanmadan önce bir dizi ve uzun süreli testlerden geçmesi gerekiyor. Bunun yanında çalışmanın ekonomik yönüne bakacak olursak, aortik kalp kapakçıkları için dünya üzerinde talep hızla artıyor. Bu tür medikal ürünlerin mevcut piyasa değeri 3,5 milyar ABD Doları olarak öngörülüyor ve 2020 senesinde 5 milyar ABD Dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Haber Kaynağı: 

3D BİOPRINTING İLE İLGİLİ YAZILARINI OKU

3D YAZICI İLE İLGİLİ YAZILARI OKU

TIP İLE İLGİLİ YAZILARI OKU 

Bir Cevap Yazın