3b baskı beyin tümörü modeli 1024x463 - 3B BASKI İLE HASTANIN HASSAS BEYİN MODELİ ÜRETİLDİ

3B BASKI İLE HASTANIN HASSAS BEYİN MODELİ ÜRETİLDİ

3b Baskı Yöntemi İle Beyin Tümörünü Görüntülemek Amacıyla Çok Hassas Bir Beyin Modeli Oluşturuldu

Tüm çalışmanın temelini beyin tümörü olduğunu öğrenen bir doktora öğrencisi attı. MIT Media Lab Mediated Matter grubunda doktora kazanan Brian Keating, beyin tümörü ameliyatı olmadan önce kafasının içerisinde neler olup bittiğini anlamak istedi. Beyin tümörünü görmek, eliyle tutmak istedi. Bu amaçla kendi beyin modelini 3b baskı yöntemi ile üretmeye yönelik bir çalışma yaptı.

Çalışma Nasıl Yapıldı?Keating, doktorlarının gözlemlerini, kendi laboratuarları ile işbirliği içinde olan Harward’ın Wyss Enstitüsünde aldı. Daha sonra bu grup, BT ve MRI taramaları ile hastanın beyninin nasıl 3b baskı yöntemi ile üretilebileceğini belirlemeye çalıştılar. Çalışmanın sonucunu 3B Baskı ve Katmanlı Üretim (3D Printing and Additive Manufacturing) dergisinde yayınladılar.

3b yazıcılarla beyin tarama teknikleri birbirine çok benzer mantıklarla çalışır. 3B yazıcılar nesneyi alttan yukarı doğru katman katman oluştururken beyin tarama cihazları beyni veya başka bir vücut organını yukarıdan aşağıya doğru katmanlar halinde tarar. Bu aşamada ekibin yapması gereken tek şey beyin tarama verilerini doğru bir sıraya koymak olacaktır.

3b Baskı İle Daha Önce De Beyin Modeli Üretilmişti

Bu, beyni 3b yazıcıda modelleme üzerine yapılan ilk çalışma değil. Daha önce de UT Southwestern Tıp Merkezi’nde araştırmacılar multiple skleroz (MS) hastalığının beyni nasıl etkilediğiniaraştırmak için benzer bir çalışma yapmışlardı. Ama bu çalışma çok detaylı bir çalışma değildi. Şimdiki çalışmada kullanılan CT tarama tekniği ise ço daha hassas bir şekilde vücut organlarını tarayabilme özelliğine sahip.

CT tarama sonuçları beyin tarama sonuçlarını siyah beyaz tonlar şeklinde değil, gri ara tonlar olarak raporlar. Ama bu gri tonları 3b yazıcının basabileceği dataya dönüştürmek oldukça zor bir işlemdir. Çalışma ekibi bu sorunu,her bir gri katmanı daha alt katmanlara böldü. Yeni oluşan bu alt katmanların her biri siyah veya beyazdı. Böylece karmaşık beyin yapısının yüksek çözünürlüklü bir datası elde edilmiş oldu.

3b baskı beyin modeli (Siyah Beyaz ve Gri Ara Tonlar)
(3b baskı beyin modeli) – Siyah Beyaz ve Gri Ara Tonlar

Bu işlem ilk bakışta çok fazla iş yükü gibi görünebilir. Ama beyin modelinde neyin ne olduğunun anlaşılması bu iş yüküne katlanmaya değer. Buna karşılık araştırma ekibi CT taramalarını 60 dk gibi bir sürede 3b baskı için uygun bir hale getirebiliyorlar. Ama radyologlar bunu elle yapmaya çalışırlarsa 30 saatten fazla bir sürede tamamlayabiliyorlar.

“3B CANLIBASKI YÖNTEMİ İLE 10 DK DA İNSAN KORNEASI ÜRETİLDİ” YAZIMIZI OKUYUN!

CT Görüntüleme: https://neolife.com.tr/pet-ct/

BT Taraması: https://www.hemensaglik.com/makale/bt-taramasi

Multiple Skleroz (MS) : https://www.medicalpark.com.tr/multipl-skleroz-nedir/hg-116

Haber Kaynağı: https://futurism.com/3d-print-model-brain-ct/

Öne Çıkarılan Görsel: https://www.engadget.com/2018/05/30/3d-printed-brain-medical-imaging-bitmap/

2 thoughts on “3B BASKI İLE HASTANIN HASSAS BEYİN MODELİ ÜRETİLDİ

Bir Cevap Yazın