3 BOYUTLU BİYOBASKI TEKNOLOJİSİYLE BURUN KIKIRDAĞI BASILDI!

Alberta Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, üç boyutlu biyobasım teknolojisini kullanarak cerrahi uygulamalarda kullanılabilecek özel şekilli bir kıkırdak üretti. Hastadan alınan hücrelerle hazırlanan hidrojel, biyobaskıda kullanıldı.

Cerrahlar, hastanın kaburgalarından alınan kıkırdağı rekonstrüktif cerrahi için gerekli boyut ve şekle uyacak şekilde yeniden şekillendirerek hastaya nakil gerçekleştirmektedir. Bu geleneksel prosedürde ise hastada komplikasyonların meydana gelme riski bulunmaktadır. Diğer problem ise, burnu yeniden yapılandırmak için akciğerleri koruyan kaburga bölmesinin açılması gerekmektedir. Bu bölge anatomik olarak hayati bir öneme sahiptir. Hastanın akciğerleri çökmüş olabilir.

Araştırmacılar, bu çalışmanın rejeneratif tıp örneği olduğunu dile getiriyor. Hastaya özel olarak basılan ve laboratuvarda yetiştirilen kıkırdak, akciğerlerdeki çökme, enfeksiyon ve kaburga bölgesinde oluşan yara izi riskini ortadan kaldırma potansiyeli taşıyor. 3 boyutlu biyobaskı teknolojisindeki gelişmeler, anatomik olarak şekillendirilmiş konfigürasyonlarla ve özelleştirilebilir boyutlarda kıkırdak basımına olanak sunmaktadır. Bu çalışmada biyobaskı teknolojisi olarak FRESH metodu kullanılmış olup biyomürekkep içeriğinde ise tip 1 kolajen hidrojeli ve nazoseptal kondrositler bulunmaktadır.

Adesida, hastanın burnundan alınan bir biyopsiyle, onlara özel kıkırdak üretilebileceğini, hücrelerin de kullanılarak cerrahi operasyonda gereken her şeyi biyobaskı teknolojisiyle yapabileceklerini ifade etti.

Ekip, araştırmalarına devam ediyor. Basımı gerçekleştirilen kıkırdağın hayvan modellerine naklinden sonra özelliklerini koruyup korumadığı test ediliyor. Araştırmacılar, çalışmayı önümüzdeki iki-üç yıl içinde bir klinik araştırmaya taşımayı umuyor.

 

REFERANS 

https://bioprintingnews.blogspot.com/2021/11/boyutlu-biyobaski-teknolojisiyle-burun.html

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın